پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

ثبت ملی ۲۳ میراث دفاع مقدس در دولت یازدهم

محمدحسن طالبیان روز شنبه به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، با واجب دانستن حفظ این میراث افزود: رشادت های مردم کشورمان چه در راه حفظ تمامیت ارضی ایران و چه برای دفاع از دین و اسلام اهمیت فراوانی دارد و حفظ میراث ملموس و ناملموس دفاع مقدس، امری واجب است.
وی ادامه داد: از اوایل شروع به کار دولت تدبیر و امید، دکتر روحانی به ما توصیه کرد که باید میراث فرهنگی دفاع مقدس را جدی بگیریم و در این باره اقدامات اساسی انجام دهیم.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: بنا به این توصیه و مجال فراهم شده، همکاری نزدیکی با مرکز حفظ و نشر آثار دفاع مقدس شروع شد و تاکنون ۲۳ یادمان دفاع مقدس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
وی گفت: جلوه های این میراث معنوی ما گرچه بارها به نمایش گذاشته شده، اما باید تلاش کنیم این رشادتها را به یک پرونده مستقل با عنوان «میراث دفاع مقدس» تبدیل کنیم.
طالبیان اضافه کرد: برای اینکه این ایثارگری ها برای نسل های بعد هم بازنشر و بازگویی شوند، خوب است که نسبت به فهرست بندی و معرفی آنها اقدام کنیم.
وی درباره کیفیت و چگونگی آثار ثبتی نیز تبیین کرد: محل ها و مکان هایی چون تنگه چزابه، فکه، شلمچه و طلائیه که به دلیل شهادتها و جانفشانی هایی که در آن مکان صورت گرفته تقدس پیدا کرده اند و یا عملیات و اتفاق ویژه ای در آنجا رخ داده است، به شکل یادمان های مهم دفاع مقدس به ثبت ملی رسیده اند.
طالبیان یادآور شد: علاوه بر این ۲۳ مورد، تعداد زیادی مقبره شهدا هم در فهرست دیگری قرار گرفته اند که جزء میراث فرهنگی ما به شمار می روند.
وی تاکید کرد: فهرست میراث دفاع مقدس در دولت یازدهم ایجاد شد و پیش از آن، هیچ اثر یا مکان دفاع قدس در فهرست ملی میراث فرهنگی جای نداشت.
به گزارش ایرنا در تیرماه ۹۴ با تبادل نظر اعضای هیات علمی و هیات امنای پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و تایید نهایی مسعود سلطانی فر رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تشکیل «پایگاه پژوهشی آثار دفاع مقدس» در پژوهشگاه این سازمان به تصویب و تایید نهایی رسید.
فراهنگ**۳۰۷۹**۱۰۵۵
خبرنگار: علی اسدی** انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*


فرهنگی


هفته دفاع مقدس


میراث فرهنگی


محمدحسن طالبیان

نظرات بسته شده است.