پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

مقدمات مرمت عمارت شترگلو ماهان فراهم شد

مجتبی شفیعی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در سالهای گذشته سرمایه گذارانی از خارج و داخل استان برای مرمت این بنا اعلام آمادگی کردند که به دلیل نواقصی در اسناد مربوط به این عمارت منجر به عقد قرارداد نشد.
وی با اشاره به در معرض تخریب بودن این بنا تصریح کرد: یکسری کارهای حفاظتی و استحکام سازی از سه سال قبل برای این عمارت انجام شده است و هم اکنون عمارت شترگلو مشکل اضطراری ندارد.
مدیر اداره حفظ و احیای اماکن تاریخی اداره کل میراث فرهنگی کرمان افزود: مبلغ اعتبار برای بازسازی این بنا حدود هشت میلیارد ریال برآورد شده است.
وی اظهار کرد: سه خانه مجاور این عمارت در مالکیت میراث فرهنگی کرمان است که در ادامه واگذاری این بنا به آن ملحق خواهد شد.
عمارت شتر گلو مربوط به دوره قاجار و خانه خاندان رضوی نعمت‌اللهی است و در شهر ماهان واقع شده است.
ویژگی‌های ساختمان شترگلو این است که داخل این بنا یک فواره بزرگ قرار دارد که وقتی آب داخل آن جریان داشته باشد، صدای کاروان شتر به گوش می‌رسد.
این اثر در ۱۸ مهر سال ۱۳۵۶ با شماره ۱۵۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
استان کرمان با هفت اثر ثبت جهانی، ۷۰۰ اثر ثبت ملی و هفت هزار جاذبه تاریخی و طبیعی یکی از مقاصد گردشگران خارجی و داخلی کشور به شمار می رود.
طی چهار سال فعالیت دولت تدبیر و امید حدود ۱۴۰ هزار گردشگر خارجی از جاذبه های استان کرمان بازدید کردند که رشد ۲۰۰ درصدی داشته است.
ماهان در ۳۵ کیلومتری مرکز استان قرار دارد که بناهای تاریخی همچون باغ شاهزاده،آرامگاه شاه نعمت الله ولی در این شهر قرار دارد.
خبرنگار:داود رجبی بهجت** انتشار : بهنام احمدی *
۷۴۳۷/ ۵۰۵۴

انتهای پیام /*


فرهنگی


میراث


مرمت


عمارت شترگلو

نظرات بسته شده است.