پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی در ایستگاه آخر

به گزارش ایرنا ، شامگاه یکشنبه با حضور شماری از مسئولان استانی و استقبال گسترده مردم زنجان و گردشگران از مناطق مختلف ایران، آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی برگزار شد.
بر اساس رأی تیم داوران، بتول نقی زاده کاخکی با آش رشته بیرجندی از استان خراسان جنوبی حایز رتبه نخست دوازدهمین جشنواره آش ایرانی شد.
حمیرا شفیعی از طارم استان زنجان و لیلا زارع از استان کردستان به ترتیب رتبه های دوم و سوم دوازدهمین جشنواره آش ایرانی را کسب کردند.
بر اساس اعلام هیأت داوران، در جشنواره امسال به دلیل کیفیت و تنوع بالای آش های ارائه شده، خانم ها حسینی و فهمیه صالحی از استان کرمانشاه به عنوان نفرات چهارم و پنجم شایسته دریافت دیپلم افتخار شدند.
به گزارش ایرنا، ترکیب گروه داوری دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی شامل محمد ولی مفیدی، سید مهدی حسینی، فاطمه شیرازیان و حسین جهانوند بود.
نماینده تیم داوری در خصوص شاخص ها و ملاک های انتخاب نفرات برتر جشنواره گفت: عناصری همچون اصالت، طعم ، بو و مزه، بهداشت، تزئین و سفره آرایی و جا افتادگی در بررسی آش های بخش مسابقه مد نظر قرار داشت.
به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گروه های آشپزی از ۲۶ استان کشور، اقدام به پخت آش های محلی خود در دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی کردند.
گفتنی است برگزاری ۱۲۵ غرفه صنایع دستی با حضور همه استان های کشور و نیز نمایشگاه سنگ های قیمتی و زیور آلات از دیگر برنامه های دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی بود.
در این بخش نیز سیده صغری میرحسینی با غرفه ‘حصیر بافی’ از استان گیلان، انسیه جانی با غرفه ‘حوله بافی’ از استان خراسان جنوبی و امیر شجاعی با غرفه ‘ملیله’ از استان زنجان به ترتیب حائز رتبه های اول تا سوم شدند.
غرفه خانم بخت بی بی دکالی با هنر ‘سکه دوزی’ از استان سیستان و بلوچستان به عنوان غرفه اخلاق در جشنواره امسال معرفی شد.
ستار خدابخشی از استان زنجان نیز به عنوان غرفه برگزیده خلاق صنایع دستی در دوازدهمین جشنواره آش ایرانی برگزیده شد.
به گزارش ایرنا، دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی از هشتم تا دوازدهم شهریور امسال در محل مجموعه تفریحی، فرهنگی گاوازنگ زنجان برگزار شد.
۷۳۱۲/۸۰۶۸
خبرنگار: حسن اکبری** انتشار دهنده: اسماعیل جهانبخش

انتهای پیام /*


فرهنگی


میراث فرهنگی


جشنواره ملی


آش ایرانی

نظرات بسته شده است.