پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

روستای مران تنکابن ثبت ملی شد

پس از طی مسافتی ۶۰ کیلومتری که از شهرستان تنکابن به سمت منطقه گردشگری سه هزار واقع در بخش خرم‌آباد این شهرستان بروید به روستایی تاریخی با جاذبه‌های گردشگری بی‌بدیل می‌رسید به‌ نام مران که به دلیل زیبایی خاص و کم‌نظیرش شهره است.
جاده دسترسی به این روستا به دلیل آنکه از کنار رودخانه وحشی سه هزار و محصور در بافت جنگلی می‌گذرد، یکی از بی‌نظیرترین جلوه‌های نمایش قدرت پروردگار است و هرچه به مران نزدیک‌تر می‌شوید بر ارتفاع این جاده کوهستانی و پیچ‌درپیچ افزوده ‌شده و دره‌های حاشیه جاده نیز عمیق‌تر می گردد.
روستای مران با قدمتی یکهزار و ۵۰۰ ساله ، آب‌وهوای ییلاقی و منحصربه‌فرد ، مراتع زیبا ، باغ‌های لوبیا و سیب با مزه‌ای خاص، حمام تاریخی و آبشارهایی با ارتفاع ۱۰۰ متر ، معماری متفاوت با خانه‌هایی سنگ‌چین و سقف تخت به مهد گردشگری روستایی در مازندران تبدیل شده است.
نادر سحرخیز روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : بافت روستای مران به لحاظ تاریخی برای ما بسیار با ارزش بوده و وجود ۲بنای تاریخی و ۲ آبشار زیبا و معماری حمام موسوم به معماری صفویه، مران را نسبت به سایر روستاها متمایز ساخته است.
وی افزود : در مطالعه‌ طرح هادی روستا نیز اعمال‌نظر این دستگاه اجرایی بسیار حائز اهمیت بوده زیرا هرگونه ساخت‌وساز در این روستا باید با نظر میراث انجام شود تا معماری باارزش روستا دستخوش تغییر قرار نگیرد.
سحرخیز با بیان اینکه برخی از روستائیان با اعمال فرهنگ غلط، سقف خانه‌های خود را شیب‌دار ساخته‌اند، تصریح کرد: نوع معماری این روستا و سقف تخت بودن خانه‌هایش همچون روستای ماسوله در گیلان متناسب با آب‌وهوای خاص این روستا است چرا که در مران بارش‌ها در زمستان بیشتر به‌صورت برف می باشد.
وی آیین شیلان‌کشی امامزاده مران را یکی از جاذبه‌های گردشگری مذهبی این روستای زیبا دانست و اظهار داشت : هرساله یک مراسم بومی، آئینی به‌نام شیلان‌کشی در این امامزاده انجام می‌شود که در آن بنای امامزاده را با گچ سفید می‌کنند تا هم مستحکم شده و هم زیبا شود که درواقع به روش گل‌کار انجام می‌شود.
به گفته سحرخیز ، این روستا پس از روستای یوش شهرستان نور دومین روستای مازندران که به ثبت ملی رسیده و تلاش داریم تا روستای یوج این شهرستان را نیز به ثبت برسانیم.
شهرستان ۱۶۲ هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.
خبرنگار : علیرضا پورعلم**انتشار دهنده: محسن حسن نیا
/۱۶۰۲/۷۵۱۳/۱۸۹۹

انتهای پیام /*


اجتماعی


میراث فرهنگی


ثبت ملی روستا مران


تنکابن

نظرات بسته شده است.