پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

فرش دستباف ورامین رتبه برتر کشور شد

به گزارش ایرنا ، حسن میرزایی روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: در هفتمن جشنواره فرش برتر کشور که در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد ، رضا عرب حلوایی تولید کننده فرش دستباف شهرستان ورامین موفق شد تا رتبه نخست را به خود اختصاص دهد.
وی افزود: در این جشنواره ۲۷۵ تخته فرش در دو گروه کلی فرش‌های معاصر زیر ۴۰ سال قدمت و فرش های قدیمی با قدمت بالای ۴۰ سال حضور یافته بود و به داوری قرار گذاشته شد.
وی اظهار کرد: پس از داوری اولیه، ۶۱ تخته فرش منتخب مورد داوری مجدد قرار گرفت که پس از ارزیابی از سوی استادان و داوران جشنواره در گروه فرش های معاصر، جایزه فرش برتر، لوح سپاس و تندیس جشنواره به فرش رضا عرب حلوایی از شهرستان ورامین اهداء شد.
میرزایی افزود: فرش ورامین برای سومین سال متوالی موفق به اخذ این لوح سپاس و تندیس جشنواره شده که نشان از ارزش و اهمیت فرش ورامین دارد.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت ورامین با اشاره به ثبت جهانی قالی میناخانی ورامین گفت: به استناد نامه شماره ۷۶۷۱۳/۶۰ مورخ ۳۱/۰۳/۹۵ مرکز ملی فرش ایران ، نقشه میناخانی فرش دستباف ورامین به عنوان برند و استاندارد جهانی مورد اطمینان در اصالت طرح، نقش و کیفیت برای متقاضیان و خریداران خارجی شناخته و ثبت جهانی شده است.
وی افزود: فرش ورامین از طرح ها و نقش های مختلف نظیر مینا خانی ، شاه عباسی ، پاشتری ، طرح حوضی ، طرح ظل السلطان جدید و قدیم ، طرح لچک ترنج و طرح قلم مشکی برخوردار است که از این میان ، طرح میناخانی به دلیل قدمت ، منحصر به فرد بودن و آمیختگی با فرهنگ کهن دشت ورامین، به عنوان اثری فرهنگی ثبت جهانی شد.
میرزایی تصریح کرد: ورامین یکی خاستگاه های هنرفرش بافی در کشور محسوب می شود که از سالیان دور توانسته علاقمندان بی شماری از سراسر جهان به خود جلب کند و برگزاری چندین نمایشگاه فرش که با همت اتحادیه های فرش دستباف و فرش و موکت و شرکت تعاونی فرش شهید بهشتی برگزار و با استقبال بسیار خوب علاقمندان به فرش دستباف همراه شده است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت ورامین گفت: قالیبافی در منطقه ورامین پیشینه ای دیرینه دارد و دستبافته های فرش ورامین با قدمت زیادی شامل انواع قالی و گلیم به کشورهایی نظیر آمریکا ، فرانسه ، ایتالیا و آلمان صادر می شود.
وی اظهار داشت: با همت هنرمندان شهرستان، سالانه بیش از یک هزار متر مربع فرش دستباف در ورامین تولید می شود که در صورت توجه به آن می توان زمینه توسعه فعالیت و صادرات آن را فراهم کرد .
خبرنگار: سید حسن میری**انتشار: محمد آجورلو
تهرام/۷۲۵۴//۱۳۴۸

انتهای پیام /*


اقتصاد


فرش


میناخانی


ورامین

نظرات بسته شده است.