تورهای مسافرتی پرطرفدار در ایران

تورهای مسافرتی پرطرفدار در ایران

رشد آمار مسافرت‌های خارجی در سه ماهه اول سال 97، نشان از این حقیقت دارد که بسیاری از گـردشگران و خانواده‌های ایرانی، در سال‌های اخیر به کشورهای اطراف ایران سفر کرده‌اند؛ سفرهایی سه چهار روزه که شاید این مدت زمان کوتاه، اجازه تجربه بسیاری از جاذبه‌های مقصدهای مسافرتی را به آن‌ها ندهد. با این حال تورهای مسافرتی پرطرفدار در میان ایرانیان که معمولاً در کشورهای اطراف ایران انجام می‌شوند، کماکان با اقبال عمومی مواجه‌اند!

بدون شک تورهای ترکیه و ارمنستان، محبوب‌ترین و پرطرفدارترین تورهای مسافرتی در میان ایرانیان هستند و آمار بالای گـردشگران و خانواده‌های ایرانی که در سال‌های اخیر به این دو کشور سفر کرده‌اند، این حقیقت را به روشنی نشان می‌دهد. نکته‌ای که وجود دارد این است که بسیاری از گـردشگران ایرانی چند نوبت در سال به این کشورها سفر می‌کنند؛ تا دیگر بحث‌ها در مورد کسب تجربه جدید –که در مورد تورهای خارجی گفته می‌شود- به نوعی بی‌اساس به نظر برسند. البته می‌توان دلایل زیادی برای علاقه روزافزون ایرانیان به کشورهای توریستی همسایه یافت، اما بهتر است که به دلیل پررنگ‌تر، یعنی جاذبه‌ها و امکانات این کشورها بپردازیم.

در سال ۹۵ بیش از ۹ میلیون ایرانی با تورهای خارجی سفر کرده‌اند؛ همچنین در ۵ ماهه نخست سال ۹۶ قریب به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، تورهای اطراف ایران را برگزیدند تا نرخ رشد ۲۰ درصدی به نسبت مدت مشابه سال گذشته برای گـردشگری ایران به ثبت برسد. آمارهایی که پیش از هر چیز نشان از رونق‌گرفتن صنعت تـوریسم در ایران دارند و پس از آن به کمبود خدمات گـردشگری در مورد سفرهای داخلی اشاره دارند.

توریسم و گردشگری

به گزارش سرویس بازار ایسنا، سالیان سفر که یکی از کارگزاران اصلی تورهای ترکیه است در ادامه درباره پرطرفدارترین تورهای مسافرتی در میان ایرانیان توضیحاتی ارائه کرده است.

سخن گفتن در مورد تمایز تورهای خارجی و داخلی، به نوعی گزافه‌گویی می‌انجامد؛ چرا که تفاوت‌ها کاملاً روشن هستند و سر تا پای این سفرها و تجربه‌ای که قرار است از آن‌ها به دست بیاید و حتی خاطره‌ای که برای گآردشگران ساخته می‌شود، تفاوت‌های فراوانی دارند. اما این نکته که در مدت زمانی ۵ ماهه، ۳ میلیون ایرانی به خارج از کشور سفر کرده‌اند، بیانگر آغاز عصر جدیدی در گـردشگری ایران است؛ عصری که شروع آن، پیامد بسیاری از مسائل روانشناختی و جامعه‌شناختی است و باید توسط کارشناسان امر موردبررسی قرار گیرد.

در این میان چند مقصد مهم در اطراف ایران، بیشترین سهم از گآردشگران را به خود اختصاص می‌دهند و پروازهای پرشمار آن‌ها، صحت این ادعا را به خوبی تأیید می‌کند. تورهای ارمنستان و ترکیه، به نوعی در صدر دسته‌بندی محبوب‌ترین‌ها قرار دارند و با اینکه تـور دبی هم مشتاقان فراوانی دارد، اما نرخ جذب مسافرانش به هیچ‌وجه قابل‌مقایسه با تورهای مطرح ترکیه، همچون تور استانبول نیست. سؤال اینجاست که چه ویژگی‌هایی سبب تمایز این‌چنینی این مقاصد با هم شده است؟

بنابر اعلام سالیان سفر، انواع و اقسام ویژگی‌های استثنایی در یک شهر جمع شده‌اند تا تـور استانبول شکل بگیرد؛ تـور استانبول دقیقاً همان سفری‌ست که تمام نیاز گـردشگران حرفه‌ای از یک سفر را برآورده می‌کند و آنقدر تفریج و جاذبه دیدنی در این تـور وجود دارد که شاید در یک ماه هم نشود تمام آن‌ها را تجربه کرد.

توریسم و گردشگری

 وجه تمایز شهر استانبول به نسبت سایر شهرهای کشور ترکیه این است که جاذبه‌های تاریخی و تفریحی فراوان را به صورت هم‌ارز در اختیار گـردشگران می‌گذارد و از این حیث سرآمد است. به جهت موقعیت خاص جغرافیایی و قرارگرفتن در منطقه‌ای استراتژیک، شهر استانبول تاریخ پرپیچ‌وخمی دارد و این موضوع سبب شده است که از تمامی ادوار تاریخی، یادگارهای گرانبهایی در استانبول باقی بماند. از سوی دیگر، برخورداری از ساحل و آب و هوای مرطوب، امکان تجربه سفری بسیار ویژه را در دو فصل پر رونق گـردشگری یعنی بهار و تابستان در استانبول فراهم می‌کند و در این فصول، گـردشگران زیادی از سراسر جهان به این شهر سفر می‌کنند. قیمت ارزان تورهای استانبول هم از دیگر ویژگی‌های این تـور است و شاید به نوعی مهم‌ترین آن‌ها به شمار بیاید. پروازهای ارزان استانبول و هتـل‌های بسیار متنوع و پرتعداد این شهر، سبب می‌شود که بازه بزرگی از قیمت‌ها در مورد این تـور شکل بگیرد؛ به صورتی که ممکن است میان اقتصادی‌ترین تـور و گران‌قیمت‌ترین آن‌ها، تفاوتی فاحش (در حدود یک تا دو میلیون تومان) وجود داشته باشد.

سالیان سفر همچنین اعلام می‌کند: سفر دیگری که در چند سال اخیر به اوج محبوبیت رسیده است و قدمت چندانی در میان خانواده‌ها ندارد، تور ارمنستان است.

تـور ارمنستان از آن دسته تورهایی‌ست که علاقه‌مندان زیادی در ایران دارد. به دلیل نزدیکی ارمنستان به ایران و امکان یک پرواز بسیار کوتاه مدت برای رسیدن به خاک این کشور، در تمام فصول ایرانیان زیادی را به این کشور می‌کشاند. از طرفی به این دلیل که آب و هوای ارمنستان تقریباً شبیه به مناطق شمالی ایران است، زمان مناسب سفر به این کشور تمام سال است و تـور ارمنستان می‌تواند از تمام نقاط ایران و حتی به صورت زمینی برای گشت و گذار در این کشور حرکت کند.

توریسم و گردشگری

 شکی نیست که پکیج تـور ارمنستان، یکی از کم‌حجم‌ترین پکیج‌ها در میان تورهای اطراف ایران است؛ پکیج کوچکی که در مدت‌زمانی کوتاه (حتی ۳ روزه)، تفریحات دلخواه ایرانیان را در اختیارشان می‌گذارد. ارمنی‌ها در چند سال اخیر با هوشمندی هر چه تمام‌تر، جاذبه‌هایی ریز و درشت را مطابق میل گـردشگران ایرانی در شهر ایروان ایجاد کرده‌اند و توانسته‌اند که در مدت کوتاهی بخش عظیمی از مسافران تورهای اطراف ایران را جذب کنند. رفتار عالی مردم ارمنستان با ایرانیان و تسلط بسیاری از آن‌ها به زبان فارسی، از ویژگی‌هایی‌ست که ایرانیان را در تصمیم‌شان برای سفر به این کشور مصمم‌تر می‌کند. باز هم قیمت یکی از عوامل مؤثر است؛ در راستای همان هوشمندی موردبحث ارمنی‌ها، نرخ هتـل‌ها در این کشور بسیار مناسب است و به دلیل نزدیکی ارمنستان به ایران، پروازهای این تـور بسیار ارزان هستند. به‌طوری‌که در برخی زمان‌ها از سال قیمت تورهای ارمنستان با تورهای پر رونق داخلی ایران نظیر تور کیش و قشم برابری می‌کند؛ این مهم در مورد تورهای استانبول هم به چشم می‌خورد و یکی از مهم‌ترین دلایل سفرهای پرشمار ایرانیان برای تجربه تفریحات جذاب در کشورهای اطراف ایران است. حال آن‌که بخش بزرگی از این تفریحات در بستر ویژه‌ای همچون جزیره کیش وجود دارند. اما بدون شک علت خروج  ۳ میلیون گـردشگر از کشور در ۵ ماه، علاقه‌مندی به تجربه یک نظم اجتماعی جدید است.

توریسم و گردشگری

 البته بهتر است که تـور کیش را با تورهای خارجی مقایسه نکنیم؛ چه همانطور که گفته شد، این تورها اساساً با هم تفاوت دارند. با این حال تـور کیش هم جزو تورهای پرطرفدار در میان ایرانیان محسوب می‌شود و سالانه بیش از ۱٫۵ میلیون نفر گـردشگر به این جزیره سفر می‌کنند. سالیان سفر در مورد این تـور بر این باور است که تورهای کیش به سبب تنوع بسیار بالا در سطح تفریحات و برنامه‌هایی که گاه در کشور یگانه‌اند، محلی برای تجربه خاطراتی‌ست که اکثر گـردشگران از آن‌ها به عنوان بهترین خاطرات سفرشان یاد می‌کنند. خوشبختانه با افزایش تعداد گـردشگرانی که به این جزیره سفر می‌کنند، امکانات اقامتی بسیار مطلوبی تدارک دیده شده است و هتـل‌های کیش با تنوع بالایی آماده خدمت‌رسانی به مهمان‌های جزیره هستند.

نظرات بسته شده است.