رئیس جمهوری آذربایجان آماده دیدار مجدد با همتای ارمنستانی خود است

الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان اظهار آمادگی کرده تا با سرژ سرکیسیان، همتای ارمنستانی خود در راستای حل‌وفصل مناقشه و درگیری بر سر ناگورنو – قره باغ دیدار کنند.22oct2016-2

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جیمز وارلیک، سفیر آمریکا در سازمان امنیت و همکاری اروپا امروز (شنبه) در یک کنفرانس خبری گفت: الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان متعهد به فرایند صلح در ناگورنو – قره باغ و حل‌وفصل درگیری بر سر این منطقه بوده و آمادگی خود را برای نشستی با سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان در چارچوب این فرایند اعلام کرده است.

وارلیک همچنین گفت: قرار است روسای سازمان امنیت و همکاری اروپا با روسای جمهور ارمنستان و جمهوری آذربایجان به منظور تداوم مذاکراتی که پیش از این در وین و سن‌پطرزبورگ، آغاز شده بود، در راستای جزئیات توافق حل این مناقشه دیدار کنند.

وارلیک همچنین اظهار امیدواری کرد آنها در سریع‌ترین زمان ممکن با هم دیدار کنند هرچند هنوز تاریخ دقیق یا مکان این دیدار تعیین نشده است.

منطقه ناگورنو – قره باغ به عنوان یک منطقه جداشده از جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۱ اعلام استقلال کردو بعد از یک درگیری میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستانی‌های این منطقه در سال ۱۹۹۴ باکو کنترل خود در این منطقه را از دست داد.

در آوریل سال جاری میلادی درگیری‌ها بر سر ناگورنو – قره باغ مجددا بالا گرفت و تلفاتی را در میان نیروهای دو طرف برجای گذاشت.

طرف‌ها در تاریخ ۵ آوریل آتش بسی را با میانجی‌گری روسیه امضا کردند اما اتهام‌زنی‌های آنها هنوز ادامه دارد.

در تاریخ ۲۰ ژوئن گدشته روسای جمهور ارمنستان، روسیه و جمهوری آذربایجان در سن‌پطرزبورگ دیدار کرده و بر پیشرفت مداوم در فرایند حل‌وفصل سیاسی مناقشه ناگورنو – قره باغ تاکید کرده و بر سر افزایش تعداد ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در منطقه درگیری توافق کردند.

سرکیسیان و علی‌اف در تاریخ ۱۶ مه در وین نیز دیدار کرده بودند.

منبع: ایسنا

تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان | قیمت تور ارمنستان

نظرات بسته شده است.