پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

آمریکا ۱.۷ میلیارد دلار پول نقد به ایران پرداخت کرده است دلار آمریکا

دولت اوباما اعلام کرد ۱.۷ میلیارد دلار پولی که اوایل امسال به ایران ارسال شد، تماما به ارز خارجی پرداخت شده است.۷sep2016.6

به گزارش ایسنا،   نخستین بخش از این پول به میزان ۴۰۰ میلیون دلار ۱۷ ژانویه (۲۷ دی) همزمان با آزادی چهار زندانی آمریکایی پرداخت شد. مقامات کنگره به وال استریت ژورنال اظهار کردند که ۱.۳ میلیارد دلار دیگر در دو قسط در ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) و پنجم فوریه (۱۶ بهمن) به ایران ارسال شد.

سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا به آسوشیتدپرس گفت: تحریمهای بین‌المللی و آمریکایی که مانع دسترسی ایران به سیستم مالی بین المللی بودند، پرداخت نقدی را ایجاب کرد. این پول به فرانک سوییس، یورو و سایر ارزها پرداخت شد.

مقامات وزارت خزانه داری، دادگستری و امور خارجه روز سه شنبه جزئیات این پرداخت را در کنگره تشریح کردند.

پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار حل و فصل یک اختلاف ۳۷ ساله میان آمریکا و ایران بود و ۱.۳ میلیارد دلار از این پول بهره پول ایران بود که از دهه ۱۹۷۰ در دست آمریکا بود.

مقامات کاخ سفید اعلام کردند که بر این باور بودند که آمریکا در دعوای حقوقی بر سر پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار بازنده می شود و در این صورت ناچار خواهد شد پول بیشتری پرداخت کند.

دولت اوباما اعلام کرد ارسال این پول به ایران و آزادی چهار شهروند آمریکایی بی ارتباط بوده‌اند، اما اخیرا خاطرنشان کرده است که از این پول به عنوان اهرم فشار برای آزادی این زندانی‌ها استفاده کرده است. جمهوریخواهان کنگره کاخ سفید را متهم کرده‌اند در قبال آزادی زندانیان، به ایران باج پرداخت کرده است.

سناتورهای آمریکایی روز سه شنبه لایحه‌ای را معرفی کردند تا در آینده مانع چنین پرداختهایی شوند.

منبع: ایسنا

تور های تخصصی نمایشگاهی | دوران سیاحت نوین

نظرات بسته شده است.