پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

کمک‌های امنیتی-نظامی آمریکا به پاکستان ۷۳ درصد کاهش یافته است

پنتاگون اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که قصد ندارد ۳۰۰ میلیون دلار کمک مالی نظامی مقرر را به پاکستان بدهد؛ اقدامی که احتمالا به بی‌اعتنایی دولت اسلام آباد نسبت به اقدامات شبکه حقانی مرتبط است.news24agu2016

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسیا، در گزارش سرویس تحقیق کنگره آمریکا آمده که کمک امنیتی ایالات متحده به پاکستان از سال ۲۰۱۱ تا کنون ۷۳ درصد کاهش داشته است.

در این گزارش که برای کنگره آمریکا تهیه شده هم به کمک مالی و هم به کمک نظامی آمریکا به پاکستان در بازه زمانی ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ پرداخته شده است.

این گزارش می‌گوید که ۵۳ درصد این کاهش مربوط به کمک های مالی در سال ۲۰۱۱ و درست در زمانی است که روابط میان دو طرف به سردی گرایید چون اسامه بن لادن، رهبر وقت القاعده در ابیت آباد پاکستان پنهان شده بود و نیروهای ویژه آمریکایی او را یافتند و از پای درآوردند.

پنتاگون پیشتر گفته بود که علت اصلی کاهش کمک‌ها بی اعتنایی اسلام آباد به فعالیت‌های شبکه حقانی در پاکستان است.

کمک‌های امنیتی-نظامی آمریکا به پاکستان تا ۲۰۱۱، ۳ / ۱ میلیارد دلار بود که در سال گذشته میلادی به ۳۴۳ میلیون دلار رسید. کمک های اقتصادی نیز از ۲ /۱ میلیارد دلار در مدت مشابه به ۵۶۱ میلیون دلار کاهش یافت.

یکی دیگر از موارد لغو کمک‌های به دولت اسلام آباد اجرایی نشدن شدن توافق خرید هواپیماست. براساس برنامه مالی نظامی خارجی آمریکا، این کشور قرار بود هشت جنگنده اف-۱۶ را به مبلغ ۲۷۰ میلیون دلار به پاکستان بفروشد اما به دلیل مخالفت های حزبی در کنگره، آمریکا این قرارداد را در مه سال جاری میلادی لغو کرد.

صندوق حمایت ائتلاف تحت‌نظارت آمریکا در گزارش خود آورده است که پاکستان هنوز در روند دریافت ۲ / ۱ میلیارد دلار سیستم تسلیحاتی از آمریکا از سال ۲۰۰۱ قرار دارد.

منبع: ایسنا

تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان | قیمت تور ارمنستان

نظرات بسته شده است.