اخبار عمومی

چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم؟


۱) انتخاب اهداف و خواسته ها

علایق خود را مشخص کنید. فهرستی از فعالیت هایی که از انجام ان لذت می برید تهیه کنید. به کارهایی که مایلید انها را برای اولین بار انجام دهید فکر کنید. گزینه های  خود را با دانستن اینکه دقیقا انتظار دارید در مقصد سفرتان چه چیزی انتظار شما را بکشد محدود کنید. چنین فعالیت هایی می توانند گزینه ه ای زیر باشند:

•  تفریحات بدنی همچون اسکی، شنا و یا پیاده روی
•  فعالیت های فرهنگی همچون رفتن به موزه، دیدن تئاتر و بیرون  شام خوردن
•  استراحت و ارامش همچون مطالعه کتاب کنار دریاچه یا اب درمانی ها


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم

نیازهای فعلی خود را به حساب اورید

حال که فهرستی از چیزهایی که در کل لذت می برید ایجاد کرده اید، یک قدم رو به عقب بردارید. زندگی و وضعیت فعلی خود را همان طوری که امروز هست بررسی کنید. از خود بپرسید اگر در همین لحظه می توانستید به سفر بروید، چه چیزی بیشتر از همه از این سفر می خواستید؟ بعد به سراغ لیست خود بروید و چیزهایی که در حال حاضر  با نیازهای شما همخوانی ندارند، خط بزنید.  

•  برای مثال، اگر هفته ای  ۶۰ ساعت در هفته کار می کرده اید و در طول وقت ازاد منزل خود را مرتب کرده اید و برای یک دوی ماراتن تمرین می کرده اید، احتمالا  از فعالیت های راحت و ارامش بخشی که به شما امکان می دهد خستگی در کنید، لذت خواهید برد.

•  برعکس، اگر از  زندگی روزمره خود  خسته شده اید، ممکن است نیاز داشته باشید تا  با به چالش کشیدن خود از خود روزمرگی خود خارج شوید.  


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم

در مورد مقاصد سفر خود  تحقیق کنید

در دنیای مجازی با افراد مشورت کنید، از نشریات اینترنتی استفاده کنید تا مکان هایی را که می توانند تجربه هایی که به دنبالشان هستید را به شما بدهند پیدا کنید. از وب سات های توریستی، بلاگ های مسافرتی و راه نماهای مسافرتی  استاده کنید تا ایده ای از انچه که در مکان های مختلف وجود دارد را دریابید. نام مکان مورد نظرتان را در دنیای مجازی جستو جو کنید. از دوستان، خانواده و نزدیکانتان در مورد توصیه ها و اخطارها بر اساس سفر هایشان سوال کنید با این وجد دیدگاه مثبتی داشته باشید و مراقب موارد زیر باشید:

•  مکان هایی که قصد دارند هر طور شده  چیزی به شما بفروشند.
•  اطلاعات از رده خارج شده.
•  گزارش ها و نقد هایی که متفاوت از دیدگاه شما نگاشته شده است.


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم

۲٫  ارزیابی زمان و هزینه ها
بودجه خود را مشخص کنید. مشخص کنید دقیقا چه مقدار می توانید هزینه کنید. همزمان، مشخص کنید چه لذت های را می توانید و نمی توانید داشته باشید. با این اطلاعات، فهرست مقاصد خود را محدود کنید  تا با هزینه ی شما هماهنگ شود.

•  از خود می بپرسید که برای دیدن مناظری که قصد دارید ببینید، مایلید تا در یک اردوگاه توریستی  بمانید یا در یک خوابگاه یا اینکه به  محل اقامت راحت تری نیاز دارید.

•  همین براورد را برای غذا در نظر بگیرید:  ایا بیرون غذا خوردن جزء لازم تعطیلات رویایی شما است یا اینکه مایلید تا با فست فود ها یا ساندویچ کره هزینه سفر خود را کمتر کنید؟


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم

در مورد هزینه های سفر تحقیق کنید

در ابتدا فهرستی از  مواردی که انتظار دارید در حین سفر خریداری کنید تهیه کنید. سپس برای هر مقصدی که در ذهن دارید، هزینه ی این موارد را بررسی کنید تا مطمئن شوید که این اغلام از بودجه شما بیشتر نمی شوند. به عنوان مثال به یاد داشته باشید که یک دلار امریکایی در شهر نیو یورک سیتی همان ارزشی را که در یک شهر کوچک در امریکا دارد را ندارد.  

•  موارد اولیه و ضروری (همچون چیزهایی که در سفر خواهید خود مثل یک ساندویچ کوچک) و موارد به خصوص در سفرتان همچون بلیط سینما و تئاتر را حساب کنید.

•  اگر کشورهای دیگری را مدنظر دارید، نرخ مبادله ارز را بین وجه رایج در این کشور و کشور خودتان مورد نظر قرار دهید.

•  در نظر داشته باشید که ایا مقصد شما فصل توریستی دارد یا خیر، فصلی که در ان هزینه ها نسبت به فصل تخفیف و غیر توریستی  بالاتر خواهد رفت. 


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم

تصمیم بگیرید چه مقدار زمان دارید

حال که بودجه ی ثابتی دارید، مشخص کنید که این سفر  چه مدت  برای شما  طول خواهد کشید. مشخص کنید چند روز را دور از خانه سپری خواهید کرد. از این ارقام استفاده کنید تا تا تصمیم بگیرید می خواهید  بر چه فعالیت های تمرکز کنید و قصد هزینه کردن چه مقدار پول را برای انها دارید.

•  یک سفر کوتاه (یک یا دو هفته) شما را قادر می سازد تا بیشتر روی چیزهای گران و لوکس همچون بیرون غذا خوردن و محل اقامت های گران هزینه کنید. یا اینکه با  صرفه جویی در غذا و محل اقامت می توانید به فعالیت های هیجان انگیز تر همچون غواصی، اسکی روی اب، یا  خرید های بی پایان بپردازید.

•  با یک سفر طولانی برای چند هفته می توانید مکان های بیشتری را ببینید همچون تمام کشور هلند تا اینکه  فقط شهر امستردام را زیر رو کنید. ممکن است مجبور شوید برخی چیزهای گران قیمت را قربانی کنید تا بودجه سفر خود را حفظ کنید، اما با زمانی که در اختیار دارید، می توانید از هزینه های اضافی دیگری نیز صرفه نظ کنید به عنوان مثال می توانید از پروازهای غیر مستقیم استفاده کنید.


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم
توافق های مسافرتی را در نظر بگیرید
به دنبال توافق های  کلی یا جزئی باشید تا هزینه های سفر همچون محل اقامت، غذا، هزینه رفت و امد  را تقسیم کنید. در وب سایت هایی که تخفیف های فصلی برای سفر یا محل اقامت ارائه می کنند ثبت نام کنید و در دنیای مجازی به دنبال این شرکت ها باشید. اگر برنامه ریزی می کنید تا به طور منظم در اوقات مشخصی از سال مسافرت کنید، به دنبال شرکت هایی باشید که برنامه های مطمئنی به شما ارائه می کنند.  


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم

سهولت و ایمنی را مدنظر قرار دهید

به سهولت و راحتی فکر کنید. در مورد حقایق زندگی در  مقصد رویایی خود و موانعی که ناچارید انها را پشت سر بزارید تا به ان برسید، تحقیق کنید. سپس از خود بپرسید حاضرید چقدر سختی تحمل کنید تا به این مقصد رویایی برسید. نکات منفی را با نکات مثبت این سفر  مقایسه کنید تا مطمئن شوید که در انتها تجربه خوبی به دست خواهید اورد. چیزهایی از این دست را در نظر بگیرید:

•  ایا نیاز به پاسپورت، ویزا یا واکسیناسیون قبل از سفر دارید.

•  بررسی کنید تاسیسات زیربنایی پزشکی، حمل و نقل عمومی، جاده ها، اینترنت و در دسترسی خودپردازها و صرافی برای مبادله ارز در مقصد شما تا چه حد پیشرفته است.
 
•  زمانی که  قادر نیستید به  زبان یک کشور یا منطقه محلی  صحبت کنید، چه قدر احساس ارامش و اطمینان داید.

•  چه نیازهای خاصی بر اساس سن، از کارافتادگی و شرایط پزشکی  شما یا هم سفرتان نیاز دارید.

 


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم

مراقب فصل سفر  باشید

علاوه بر تصمیمتان در مورد  اینکه چه مدت در سفر خواهید  بود، تصمیم بگیرید چه زمانی سفر خواهید کرد. برای هر مقصد، تحقیق کنید تا چه نوع شرایط جوی را باید انتظار داشته باشید. تصمیم بگیرید ایا این شرایط برای شما قابل تحمل هستند یا خیر، فکر کنید که ایا این شرایط جوی تاثیری بر  کارهای که قصد انجام ان را دارید، دارند یا خیر.

•  به عنوان مثال اگر به همای گرم، شرجی و رعد و برق های بعد از ظهری اهمیت نمی دهید، تفاوت اندکی در بازدید از پورتوریکو در تابستان یا هر فصل دیگری از سال وجود دارد.

•  اگر فردی هستید که از هوای ازاد لذت می برید و از سرمای استخوان سوز نفرت دارید اما در عین حال، در حال حاضر تنها  می توانید در زمستان مسافرت کنید، بهتر است سفر خود به Maine (شمالی ترین ایالت امریکا) را به تعویق بیندازید.

•  تاثیر هوا بر سلامتی خود و یا افرادی که همراه شما هستند را از نظر سن، وضعیت فعلی و قبلی سلامتی  را  در نظر بگیرید.


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم

موارد پیش بینی نشده را حتما در نظر بگیرید

حتما رویدادی خاص همچون گذراندن شب سال نو در میدان تایمز جزئی از برنامه شما است. اما اگر این چنین نیست، حتما تقویم فرهنگی مقصد سفر خود را چک کنید تا مطمئن شوید ایا رویداد بزرگی را میزبانی می کنند یا خیر، اگر چنین است چه تاثیری بر تجربه و برنامه سفر شما دارد.

•  تحقیق کنید چه تعداد افراد در محل مورد نظر جمع خواهند شد. سپس بررسی کنید چه گونه این جمعیت بر سهولت و دسترسی در تهیه بلیط، محل اقامت، رستوران و وسایل حمل و نقل عمومی  تاثیر خواهد گذاشت.

•  ماهیت رویدادی که در مقصد سفر شما  برگزار خواهد شد را با افراد همراهتان بررسی کنید. برنامه ریزی یک سفر خانوادگی در سواحل غناری یا انتالیا در تعطیلات بهاری ایده جالبی نخواهد بود.


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم

مطمئن شوید مقصد سفران امن است

اطلاعات خود در مورد محیط هر مکانی را به روز نگه دارید. گر چه غیر ممکن است تا هر پیشامد و حادثه ای را پیش بینی کرد، مراقب هر گونه احتمال یا نشانه خطر باشید. اگر مقصد سفر شما خارج از کشور است، برای هشدا در مورد موقعیت های خاص به وب سایت های دولتی رجوع کنید.

•  احتمال شیوع بیماری ها را در نظر بگیرید
•  نا ارامی های غیر نظامی همچون اعتراضات، شورش ها، خیزش های مردمی و جنگ را در نظر داشته باشید.
•  امار جرم و جنایت را حتما بررسی کنید
•  خطراتی همچون سیل، طوفان، صاعقه، رعد وبرق یا اتش سوزی که در فصول خاصی از سال در برخی مناطق روی میدهند را بشناسید و با انها اشنایی داشته باشید.  


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم

انتخاب نهایی مقصد

اخرین انتخاب های خود را مرور کنید. اگر فهرست خود را به دو انتخاب به جای یک انتخاب ویژه  محدود کرده اید ، انها را مقایسه کنید. گزینه هایی را که برای حذف موارد دیگر به کار برده اید در این دو مورد نیز به کار برید. گزینه ای را که معقول تر، لذت بخش تر و انجام شدنی تر از دیگری است را پیدا کنید.


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم

علاقه خود را دنبال کنید

اگر بعد از بررسی مجدد هر دو گزینه خواستنی و دلخواه به نظر می رسند، فهرست خود را فراموش کنید، یک قدم رو به عقب بردارید، چشمان خود را ببندید، ذهن خود را خالی کنید و به خودتان کمی زمان بدهید. فکر کنید رویایتان شما را به سمت کدام مقصد می برد. به قبل خود گوش کنید و انتخاب کنید.


چگونه مقصد مناسبی برای سفر انتخاب کنیم

با همسفرانتان به توافق برسید

اگر گروه شما در انتخاب بین دو مقصد گیر کرده است، بر یک توافق همگانی کار کنید. از افراد دلایل انتخاب مقصدشان را بپرسید. بر مبنای این دلایل سعی کنید راه حلی پیدا کنید:

   •  احتمال اینکه در اینده نیز می توانید دوباره با یک گروه مسافرت کنید و مقصد بعدی را بازدید کنید.
   •  خود افراد به تنهایی نیز می توانند به  مقصد دلخواه خود سفر کنند.  
   •  اگر انتخاب هایی داشته اید که انها را به خاطر دوستان کنار گذاشته اید دوباره انها را مطرح کنید
   •  ملاحظات زمانی همچون فصل ها، وقایع ویژه و فرصت های تکرار نشدنی  را در نظر بگیرید.

زندگی امروز بسیار با ارزش تر از ان است تا با بی برنامگی ان را هدر دهیم یا از ان لذت نبریم، خصوصا از سفرهایمان که جزء جدانشدنی از زندگی ما هستند و به ما ارامش و انرژی فعالیت و زندگی دوباره را می دهند. امیدوارم عاقلانه انتخاب کنید و لذت ببرید.