رپرتاژ خبری

راهکارهایی برای مقابله با مشکل اضافه بار در پرواز

رپرتاژ خبری

محدودیت زیاد ایرلاین‌ها بر بار مسافران در پروازهای داخلی باعث شده تا چمدان بستن برای اینگونه سفرها تبدیل به مسئله‌ای سخت و طاقت فرسا برای مسافران شود.

بر اساس قوانین هر ایرلاین، چمدان شما هنگام پروازهای داخلی و خارجی باید وزن مشخصی داشته باشد، در غیر این صورت، با حمل بار بیشتر مجبور به پرداخت هزینه اضافه بار می‌شوید.

در نتیجه پیش از هر کاری باید هنگام خرید اینترنتی بلیط هواپیما در خصوص بلیط قوانین حمل بار مربوط به ایرلاین بلیطتان اطلاعات لازم را کسب کنید.

اگر می‌خواهید با مشکلات حمل بار در پروازهای داخلی و خارجی دست و پنجه نرم نکنید، به این ۵ راهکار ساده عمل کنید تا پرواز و چمدان بستن برایتان راحت شود.

 

۱- لیستی از وسایل مورد نیازتان تهیه کنید

مثلا اگر بلیط هواپیما تهران به مشهد خریده‌اید و قصد دارید به این شهر سفر کنید، کار سختی نیست وسایلی را که در خانه جا گذاشته‌اید دوباره از مشهد تهیه کنید. اما نوشتن لیست سفر این اطمینان را به شما می‌دهد که همه وسایل مورد نیازتان همراهتان است و لازم نیست نگران چیزی باشید.

بهترین کار برای نوشتن لیست سفر این است که یک لیست کلی برای تمام سفرها داشته باشید که شامل وسایل اساسی مانند مسواک، شانه، شارژر و … شود و یک بخش جداگانه برای سفر در فصل‌های مشخص، سفرهای کاری، طبیعت گردی و… بنویسید.

یادتان باشد که داشتن چک لیست این امکان را به شما می‌دهد که به جای صرف چند ساعت وقت برای بستن چمدان، در عرض نیم ساعت چمدان خود را آماده سفر کنید!

 

۲- در فرودگاه چمدان خود را زود تحویل بدهید

تجربه شخصی مسافران نشان داده که بعضی از ایرلاین‌ها این انعطاف را دارند که اجازه حمل بار دستی بیشتری به مسافران خود بدهند. اما این در صورتی است که زود به فرودگاه بروید و بار خود را لحظه‌های آخر تحویل گیت ندهید.

در این صورت شما می‌توانید به جای یک کیف دستی، دو کیف همراه خود به هواپیما ببرید.

اما حواستان باشد که در صورت شلوغ بودن پرواز یک کیف را در جایگاه اختصاصی بار (بالای صندلی هواپیما) و کیف دیگر را زیر صندلی خود قرار دهید تا به حقوق دیگر مسافران تجاوز نشود.

 

۳- میزان مجاز حمل بار در ایرلاین‌های مختلف را با هم مقایسه کنید

هر یک از شرکت‌های هواپیمایی قوانین مختص خود را برای حمل بار مسافران دارند. مثلا بیشتر ایرلاین‌هایی که بلیط ارزان قیمت می‌فروشند (مانند شرکت هواپیمایی انور، ایرآسیا، ایرعربیا و …) به دلیل قیمت مناسبی که ارائه می‌دهند اجازه حمل بار کمتری به مسافران خود می‌دهند.

با آگاهی از این قوانین می‌توانید در هر سفر بلیط پرواز خود را متناسب با میزان بار خود، از ایرلاین‌های مشخصی خریداری کنید.

 

۴- بعضی وسایل را در مقصدتان تهیه کنید

ویژگی خوب سفرهای داخلی این است که می‌توانید به جای حمل کردن بعضی وسایل، آنها را به راحتی از شهری که به آن سفر می‌کنید بخرید.

مثلا از آنجایی که مایعات حجم و وزن زیادی را در چمدان می گیرند، بهتر است به جای حمل شامپو، وسایل آرایشی غیرجامد و …، آنها را شهری که به آن سفر می‌کنید خریداری کنید.

حتی در سفرهای خارجی هم می‌توانید به این قاعده عمل کنید و برخی از وسایل خود را از همانجا خبر کنید.

 

۵- به جای چمدان از ساک‌های پارچه‌ای استفاده کنید

ساک‌های پارچه‌ای به دلیل منعطف بودنشان این امکان را به شما می‌دهند که از تمام فضاهای آن برای حمل بار استفاده کنید.

مهم‌تر از همه اینکه در مقایسه با چمدان وزن کمتری دارند و اجازه حمل میزان بار بیشتری را به شما می‌دهند.

از آنجا که در پروازهای داخلی معمولا بیشتر مسافران لباس و وسایل شخصی به همراه دارند و وسایل شکستنی و ارزشمندی با خود حمل نمی‌کنند، استفاده از این ساک‌ها آسیبی به وسایل درون ساک نمی‌زند، اما این قاعده در پرواز خارجی کمی متفاوت است.

البته یادتان باشد که قوانین حمل بار در پروازهای داخلی و خارجی، اجازه تحویل گرفتن ساک‌ها و چمدان‌هایی که قفل خرابی دارند را به ایرلاین نمی‌دهد.

مطالب مرتبط