تور خارجی

دبیرکل سابق ناتو: آمریکا باید پلیس جهان شود!

دبیرکل سابق ائتلاف نظامی ناتو در مطلبی نوشت: آمریکا به تنهایی قادر به پیدا کردن راه‌حل‌ برای چالش‌های پیش روی جامعه بین‌المللی است و به همین سبب باید مامور پلیسی برای جهان باشد!21sep2016-1

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آندرس فوگ راسموسن دبیرکل سابق ناتو در مقاله‌ای که در روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال منتشر کرد گفت: آمریکا باید تبدیل به مامور پلیس جهان شود زیرا این کشور به تنهایی پتانسیل لازم برای پیدا کردن راه حل چالش‌های پیش روی جامعه بین‌المللی را دارد.

وی در ادامه مطلب خود نوشت: من با توجه به مناصب سابقم از جمله به عنوان نخست وزیر سابق دانمارک و دبیرکل سابق ائتلاف ناتو می‌دانم که تا چه حد رهبری آمریکا اهمیت دارد. اگر قرار باشد آزادی و سعادت علیه نیروهای سرکوب‌گر پیروز باشند جهان به یک چنین مامور پلیسی نیاز دارد و تنها کاندیدای قابل اعتماد، توانمند و مطلوب برای این سمت آمریکا است.

دبیر کل سابق ناتو تاکید کرد: امروز جهان با یک سری چالش‌ها از جمله سقوط وضعیت در کشور لیبی، بحران اوکراین و ظهور تهدید چین و برنامه هسته‌ای کره شمالی روبرو است.

وی خاطرنشان کرد: در جهانی که پیوندهای متقابل در آن وجود دارد دیگر صحبت درباره به اصطلاح دهکده جهانی تبدیل به یک کلیشه شده است اما در مقطع فعلی این دهکده در آتش می‌سوزد و همسایگانش در زیر شعله‌ها با یکدیگر می‌جنگند. جهان به یک مامور پلیس نیاز دارد تا نظم را بازیابی کرده و همچنین نیاز به یک مامور آتش نشانی دارد تا برای درگیری‌های مختلف راه حل پیدا کند و تنها آمریکا می‌تواند این نقش‌ها را ایفا کند.

راسموسن در ادامه تاکید کرد: آمریکا در میان همه قدرت‌های جهانی تنها طرفی است که اعتبار لازم برای شکل دهی به راه حل‌های پایدار این چالش‌ها را دارد. مسئله تنها مربوط به ابزارها نیست بلکه مربوط به اخلاقیات است. این تنها آمریکا است که از عظمت مادی برای متوقف کردن افتادن جهان به ورطه آشوب برخوردار است. این تنها آمریکا است که از عظمت معنوی و اخلاقی برای انجام این کار نه فقط محض خاطر قدرت بلکه محض خاطر صلح برخوردار است.

به گفته راسموسن خودداری باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از رهبری جهان باعث بی ثبات شدن وضعیت در عرصه بین الملل شده است.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد انزوا طلبانه آمریکا موجب نخواهد شد که این کشور و دیگر کشورهای عاشق آزادی امن‌تر و موفق‌تر شوند بلکه باعث کاهش این ویژگی‌ها می‌شود و موجی از طاعون دیکتاتورها و سرکوب‌گران را به راه می‌اندازد. علاوه بر آن انزوا طلبی آمریکا آینده نظم جهانی بین الملل که مبتنی بر قوانین است و آزادی و سعادت را برای بسیاری از مردم به وجود آورده تهدید می‌کند.

منبع: ایسنا

تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان | قیمت تور ارمنستان

مطالب مرتبط