تور خارجی

رهبر بعدی ازبکستان وارث چالش‌های بزرگ

رهبر بعدی ازبکستان به این دلیل که وارث ساختاری پر از تناقض و پیچیدگی خواهد بود، باید مهارت زیادی در زمینه تعامل با عناصر قدرت در داخل این کشور داشته باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، اعلام مرگ اسلام کریم‌اف، رئیس جمهور فقید ازبکستان در روز جمعه تحلیلگران را وادار به گمانه زنی درباره سیاست‌های احتمالی خارجی و منطقه‌ای جانشین او کرد.4sep2016.2

عدم وجود یک مکانیسم شفاف برای انتقال قدرت اجرایی در ازبکستان نشان دهنده ماهیت پنهان نظام سیاسی این کشور و انجام تصمیم گیری‌ها در پشت درهای بسته است.

در حال حاضر محتمل‌ترین کاندیدا برای جانشینی اسلام کریم اف، شوکت میرضیایف، نخست وزیر این کشور در ۱۳ سال گذشته است.

میرضیایف که یک مهندس مکانیک است پیش از آن که در دسامبر ۲۰۰۳ به سمت نخست وزیری ازبکستان برسد، فرماندار شهرهای جیزک و سمرقند بوده است. تردیدی نیست که رهبر بعدی ازبکستان میراثی پر چالش را دریافت می کند و باید نشان دهد تا چقدر با مهارت می‌تواند با عوامل و عناصر پویای قدرت داخلی این کشور تعامل داشته باشد.

پرویز مولا جانوف، یک کارشناس امور ازبکستان در تاجیکستان در این باره می گوید: رئیس جمهور بعدی ازبکستان یک سری چالشهای اقتصادی-اجتماعی را که در اثر سیاست‌های داخلی و خارجی ایجاد شده به ارث خواهد برد.

وی خاطر نشان کرد، شاید نباید انتظار چندانی درباره اجرای اصلاحات چشمگیر در ازبکستان در کوتاه مدت داشته باشیم.

مولاجانوف در خصوص سیاست ازبکستان درباره همسایگان نزدیکش از جمله تاجیکستان از سوی رئیس جمهور بعدی این کشور گفت، با وجود آن که این کشورها انتظار هیچ تحول ناگهانی در زمینه سیاست‌های ازبکستان ندارند اما تدابیری نظیر تسهیل نظام سفت و سخت فعلی روادید از سوی ازبکستان، باز کردن گذرگاه های مرزی و از سرگیری پروازهای تجاری مستقیم می تواند اقداماتی از سر حسن نیت از سوی رئیس جمهور جدید ازبکستان تلقی شود.

همچنین به گفته مولاجانوف، در کوتاه مدت انتظار می رود پیشرفت‌هایی در مساله تعیین مرز دیده شود.

وی افزود، در مورد مسائل بلند مدت نیز با توجه به این که زیرساخت‌های ازبکستان در حال فرسوده شدن است، این کشور باید یک تجدید نظر کامل در سیاست‌های خود در مورد زیرساخت‌ها از جمله در حوزه آبرسانی انجام دهد. ازبکستان باید با توجه به روند افزایش جمعیت منطقه و کاهش منابع آبی دست به یک اصلاحات جامع در نظام تامین آب خود بزند تا با این چالش‌ها تطبیق پیدا کند.

وی خاطر نشان کرد: بدون رسیدگی به این وضعیت نیروگاه های برق-آبی که قرار است در کشورهای قرقیزستان و تاجیکستان احداث شوند با مناقشه و درگیری همراه خواهند شد.

منبع: ایسنا

تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان | قیمت تور ارمنستان

مطالب مرتبط