تور خارجی

موسیقی ایرانی پیام آور صلح در مراسم ایکوم ایتالیا می شود

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیف الله شکری افزود: از آنجا که آواز و نوا همانند ژن انسانی، تاریخی بسیار کهن و طولانی را همراه با نیاکان بشری در تمام نقاط زمین طی کرده و یکی از معانی و میراث بسیار کهن انسانی و فرهنگی است، می تواند زبانی مشترک برای رسیدن به آرامش تمامی فرهنگ های بومی بشر قلمداد شود.moosigy- e- irani
وی ادامه داد: سرزمین ایران یکی از مرکزهای تجمع تمدن های کهن بوده است و با توجه به فرهنگ غنی موسیقی آن، چنگ تاریخی تمدن ایلام (نارسینا) که در سنگ نگاره ی «کول فرح» (واقع در هفت کیلومتری شمال شرقی ایذه) نقش بسته است، نمادی از نوای صلح ایکوم ایران نامگذاری شده و در آیین گرامی داشت یکصدمین سالگرد راه اندازی موزه ملی ایران، نمونه بازسازی شده از این چنگ، در مراسمی به نمایش درآمد و به نشانه نماد صلح به ریاست جهانی ایکوم اهدا شد.
شکری همچنین گفت: موزه ها مهمترین مرکزهای توسعه صلح و همگرایی بین انسان ها و گروه ها هستند و نیز عامل مهمی است در توسعه پایدار. وظیفه موزه ها تنها گردآوری اشیا برای نمایشگاه ها و نمایش آنها نیست، بلکه در تحصیل و توسعه دانش سرزمین نیز نقش دارد.
وی با بیان چگونگی اجرای پروژه نوای صلح ایکوم افزود: از آنجا که تمامی انسان ها زمین را مادر خود می خوانند و مادر نماد زایش مهر و پرورش است، آغوش وی همواره مظهر آرامش نام گرفته است.
شکری تصریح کرد: لالایی مادران گویاترین نوای صلح بشری است که هر انسان بدون در نظر داشتن تفاوت فرهنگی و بومی در حافظه شنیداری خود دارا است.
دبیر پروژه ی «نوای صلح ایکوم» گفت: اساس تمرکز دبیرخانه نوای صلح در این پروژه، بر روی لالایی مادران است، تا بتوان همه مردم کشورهای دنیا را با زبان ها و فرهنگ های متفاوتشان، به صلح دعوت کرد.
وی با اشاره به طراحی پروژه ی نوای صلح ایکوم در دو بخش بومی و جهانی افزود: قسمتی از موسیقی ایران زمین به نشانه پیام آوری صلح و آرامش از طرف فرهنگ ایران، در قالب یک مجموعه موسیقایی در مراسم سالگرد ایکوم در میلان ایتالیا (۱۳ تا ۱۹ تیر ماه) عرضه می شود و به همه اعضای ایکوم جهانی اهدا خواهد شد.
به گفته دبیر پروژه «نوای صلح ایکوم» در بخش جهانی این پروژه یک قطعه موزیک ویدئو با محوریت لالایی های بومی و تاریخی ایران زمین نیز آماده شده است.
شکری گفت: این قطعه موسیقی لالایی به همراه استانداردهای مورد نظر، برای کشورهایی که مایل به مشارکت در این پروژه باشند فرستاده می شود تا آنها یک قطعه موسیقی به صورت صوتی یا تصویری حاوی مفاهیم اعلام شده از هنرمندان خود به دبیرخانه نوای صلح ایکوم بفرستند، که این قطعه ها پس از تدوین نهایی، در روز جهانی صلح در دفتر یونسکو در پاریس با حضور مقامات بین المللی رونمایی شود و برای نشر در اختیار تمامی کشورهای عضو قرار گیرد.
وی افزود: همه کشورها قطعه های موسیقایی آماده شده را به دبیرخانه آوای صلح ایکوم ایران می فرستند تا این آثار، همچون یادگاری برای آیندگان و به نشانه سرآغاز حرکت به سوی یک زندگی پر از آرامش، در یک مجموعه آماده شود و با پیام صلح ایکوم جهانی برای تمام کشورهای جهان انتشار یابد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان | قیمت تور ارمنستان

مطالب مرتبط