تور خارجی

نفت اوپک ۴۶٫۲۷ دلار

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه ۱۰ تیر ماه با ۴۵ سنت افزایش نسبت به قیمت روز قبل ۴۶٫۲۷ دلار در هر بشکه فروخته شد.

بر اساس آمار اوپک، این سبد نفتی روز چهارشنبه گذشته با افزایش یک دلار و ۳۶ سنتی به ۴۵٫۸۲ دلار در هر بشکه رسیده بود.

سبد نفتی اوپک ۲۰ خرداد ماه رکورد بالاترین قیمت این نوع نفت را شکست و به ۴۸٫۰۲ دلار در هر بشکه رسید.

به دنبال رای انگلیسی‌ها برای خروج از اتحادیه اروپا در سوم تیرماه، قیمت نفت در بازارهای جهانی در اثر شوک ناشی از این رای‌گیری به شدت سقوط کرد و نزدیک به ۶ درصد از ارزش خود را از دست داد اما در هفته بعد همچنانکه تحت تاثیر رای‌گیری انگلیس بود با انتشار خبری مبنی بر احتمال اعتصاب کارگران صنعت نفت نروژ در اعتراض به دستمزد و حقوق‌های خود، به شدت افزایش یافت.

به تدریج از شوک اولیه ناشی از رای انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا کاسته شد و تجار دوباره پول‌های خود را به بازارهای کالا تزریق کردند، این عامل و احتمال اعتصاب کارگران در نروژ و بحران در ونزوئلا سبب افزایش بیشتر قیمت‌ها شد.

اعتصاب در نروژ می‌توانست توقف تولید بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت غرب اروپا را به دنبال داشته باشد که در نهایت با توافق طرفین منتفی شد.opec

در پایان هفته گذشته نیز درحالی‌ که سرمایه‌گذاران خود را برای آغاز معاملات سه ماهه سوم آماده می‌کردند و همچنین تضعیف ارزش دلار قیمت بیشتر کالاهای اساسی را تقویت کرده بود، قیمت نفت افزایش یافت و نفت برنت بیشترین افزایش هفتگی از نیمه ماه می را ثبت کرد.

این افزایش درحالی صورت گرفت که گزارشی مبنی بر افزایش تعداد دکل‌های نفتی آمریکا برای چهارمین هفته در میان ۵ هفته گذشته منتشر شد که به معنای افزایش تولید بیشتر بود اما بازار چندان به گزارش اهمیت نداد چراکه علی‌رغم این افزایش تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا هنوز ۳۰۰ دکل نسبت به پارسال کمتر است.

قیمت نفت خام در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۶ حدود ۲۵ درصد افزایش ارزش را ثبت کرده است.

کمترین قیمت نفت اوپک که تاکنون ثبت شده است به چهارشنبه ۲۰ ژانویه برابر با ۳۰ دیماه ۹۴ باز می‌گردد که ۲۲٫۴۸ دلار در هر بشکه فروخته شد که کمترین قیمت سبد نفتی اوپک از سال ۲۰۰۳ تاکنون نیز به شمار می‌رود.

سبد نفتی اوپک سال ۲۰۱۶ را با ۳۱٫۷۹ دلار آغاز کرد تاکنون توانسته است قیمت بالای ۴۸ دلار را نیز تجربه کند.

متوسط قیمت نفت اوپک در سال ۲۰۱۶ تاکنون ۳۶٫۳۱ دلار در هر بشکه بوده که کمترین قیمت آن از سال ۲۰۰۴ به شمار می رود.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات، میناس اندونزی و مِرِی ونزوئلا است.

 

تور های تخصصی نمایشگاهی | دوران سیاحت نوین

مطالب مرتبط