تور خارجی

تبادل برق ایران با جمهوری آذربایجان تابستان امسال عملیاتی می‌شود

به‌گزارش خبرگزاری فارس، حمید چیت‌چیان در جمع مدیران ارشد برق کشور اظهار داشت: خط انتقال و پست برق لازم برای تبادل برق با آذربایجان تکمیل شده و ما قادر خواهیم بود تا ۶۰۰ مگاوات تبادل برق را از این خط انجام دهیم و باید بتوانیم همین تابستان از ظرفیت برق آذربایجان استفاده کنیم.

وی در خصوص وضعیت نیروگاه‌های برق‌آبی کشور گفت: با توجه به بارش‌های خوب ذخیره مناسبی در سدها برای تولید برق داریم و این موضوع کمک موثری برای عبور از پیک خواهد بود.
وزیر نیرو تصریح کرد: با هماهنگی نیروگاه‌های برق‌آبی و دیسپاچینگ باید بتوانیم حداکثر بهره‌برداری را از ظرفیت این نیروگاه‌ها داشته باشیم.vazir niro
چیت‌چیان ادامه داد: دمای هوا امسال ۱٫۷ درجه سانتی‌گراد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است، اما شدت انرژی ۱۷۰۰ مگاوات افزایش را نشان می‌دهد و باید بتوانیم با همکاری صنایع شدت انرژی را مدیریت کنیم.
بر اساس این گزارش، موضوع تبادل برق ایران و جمهوری آذربایجان مدت‌هاست که از سوی دو کشور در دست پیگیری است و خردادماه امسال نیز پارلمان آذربایجان چارچوب قرارداد فروش برق میان ایران و آذربایجان را به تصویب رساند که شامل فروش برق به کشور ثالث نیز می‌شود.
مبادله برق در این قرارداد از طریق خط انتقال مغان (پارس آباد – ایمیشلی) انجام خواهد شد و البته در این قرارداد طرفین می‌بایست در خصوص میزان و تعرفه برق با یکدیگر به تفاهم برسند.

 

تور چین | تور پکن شانگهای

مطالب مرتبط