پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

آیین سنتی نخل برداری در تفت برگزار شد/ حضور ۲۰۰ گردشگر خارجی

به گزارش خبرنگار ایرنا مراسم سنتی نخل برداری همه ساله در عصر روز عاشورای حسینی و همچنین سالروز شهادت حضرت علی(ع) در این محل برگزار می شود.
در این مراسم که خیل عظیمی از عزاداران شهرستان، استان و سراسر کشور و همچنین ۲۰۰ گردشگر خارجی حضور داشتند عزاداران بر اساس یک سنت دیرینه، نخل را پنج بار به دور حسینیه چرخانده و به یاد شهادت حضرت ابا عبدالله (ع) اشک ماتم ریختند.
عزاداران پس از به زمین گذاشتن نخل، به همراه دیگر عاشقان اهل بیت در مقابل عزاخانه حسینی به سینه زنی و عزاداری پرداختند.
ˈنخلˈ که در لغت به معنای تابوت است در نزد مردم استان یزد نمادی از تابوت سیدالشهداست و مردم در مناطق مختلف در روز عاشورا و بیست و یکم رمضان روز شهادت حضرت علی(ع) آیین نخل برداری را برگزار نموده و به عزاداری می پردازند .
نخل وسیله چوبی است که دو طرف آن به صورت مشبک از چوب ساخته شده و به وسیله چوبهای دیگر به هم مرتبط و برروی چهار تیر چوبی قرار دارد .
پس از آماده شدن نخل،توسط هیئتهای مذهبی یکی از این هیات ها وارد حسینیه شده و در حالیکه اعضای هیات می دوند و با صدای بلند ˈحسین حسینˈ می گویند به زیر نخل رفته و به اتفاق دیگر عزاداران که از قبل در زیر نخل بودند با فریاد ˈیا علیˈ نخل را از جا بلند می کنند .
در این زمان، عزاداران ، نخل را سه یا پنج مرتبه دور حسینیه می گردانند، این مراسم در این لحظه از چنان هیجان معنوی برخوردار است که باید در صحنه بود و با چشم خود این منظره روحانی را نظاره کرد .
مردم سوگوار و اعضای هیات های مذهبی پس از آنکه نخل را به دور حسینیه گرداندند آن را در جای اولیه خود قرار داده و در حالی که به سر و سینه خود می زنند فریاد ˈحسین حسینˈ آنها در حسینیه طنین انداز می شود.
مراسم روز عاشورا در شهرستان تفت که نخل برداری نیز جزئی از آن محسوب می شود در فهرست اثار معنوی کشور ثبت شده و آنطور که مدیر کل میراث فرهنگی استان اخیرا اعلام کرده ثبت جهانی این مراسم نیز در دستور کار میراث قرار دارد.
تفت در ۲۰ کیلومتری شهر یزد واقع شده و همه ساله در عصر روز عاشورا مشتاقان سید الشهدا(ع) از سراسر کشور برای شرکت در مراسم نخل برداری در حسینیه امام (ره) تفت حاضر می شوند .
۶۱۹۷ تهیه و انتشار: محمدحسین فلاح تفتی

انتهای پیام /*


فرهنگی


نخل برداری


تفت


یزد

نظرات بسته شده است.