پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

سالروز درگذشت هما روستا بازیگر پیشکسوت سینما

هما روستا بانوی پیشکسوت سینما و تلویزیون۷۱ سال پیش در چنین روزی به دنیا آمد و دو سال پیش همزمان با سالروز تولدش در چهارم مهرماه ۱۳۹۴ از دنیا رفت. امروز چهارم مهرماه ۹۶ همزمان با دومین سالروز درگذشت هما روستا مروری کوتاه بر زندگی خصوصی و هنر این بانوی بزرگوار داشته ایم که در گزارشی کوتاه تقدیم شما میکنیم.هما روستا
مروری کوتاه بر زندگی هما روستا

هما روستا چهارم مهرماه همزمان با سالروز تولدش دار فانی را وداع گفت و به مناسبت سالروز درگذشتش مروری بر زندگی هنری و خصوصی او داشته ایم. هما روستا در ۴ مهر ۱۳۲۵ خورشیدی در تهران متولد شد.  هما روستا مدرک فوق لیسانس خود را از دانشکده هنرهای دراماتیک بخارست در کشور رومانی دریافت نمود.

او در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت و در رشته شیمی مشغول به تحصیل شد ولی آن را نیمه تمام گذاشت. اولین حضور او در سینما با فیلم «دیوار شیشه ای» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان در سال ۱۳۵۰ رقم خورد.

اولین حضور هما روستا در سینما با فیلم «دیوار شیشه ای» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان در سال ۱۳۵۰ بود. در سال۱۳۶۶در فیلم «پرنده کوچک خوشبختی » پوران درخشنده بازی کرد و نامزد دریافت لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول زن از ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر در همان سال شد.

در سال۱۳۶۸در فیلم «تمام وسوسه های زمین» به کارگردانی حمید سمندریان ظاهر شد و نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر شد. هما روستا دهه۷۰در فیلم «مسافران» بهرام بیضایی (۱۳۷۰) شرکت کرد و در ۱۳۷۱ در فیلم «از کرخه تا راین» ابراهیم حاتمی کیا به ایفای نقش پرداخت و بار دیگر نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگرنقش اول زن از یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر شد.

او آخرین تجربه بازیگر ی تئاتر را در سال ۹۲ و با حضور در نمایش «باغ آلبالو» به کارگردانی حسن معجونی داشت. در سال ۱۳۹۲ وقتی در سی و دومین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر بزرگداشت این هنرمند سینما برگزار شد.

حمید سمندریان و هما روستا از زوج های تئاتری هستند. عشق شان از روی همان صحنه تئاتر شروع شد، شاید از همان روز اولی که حمید به تماشای نمایش هما نشسته بود. همان روزهایی که هما تازه از اروپا برگشته بود. تئاتر را در رومانی آموخته بود. بعد از فوت پدر به ایران بازگشته بود، به آلمان رفته بود اما دوام نیاورده بود و راه ایران را در پیش گرفته بود.

هما تئاتر اجرا می کرد. روی صحنه نمایش بود که حمید چشمش به او افتاده بود. برای آشنایی چه بهتر از اینکه استاد از یک دانشجوی تازه کار تعریف کند. می گفتند از همان روز حمید گلویش پیش هما گیر کرد. از خوشبختی او بود که فروغ، رییس دانشکده هنرهای دراماتیک به هما پیشنهاد داد زیر نظر حمید کار کند.

هما هم اعتراف کرده بود که مثل بعضی از دانشجوها که شیفته استاد می شوند، دلش پیش سمندریان بوده. البته نه او روی عیان کردن عشق شان را داشته و نه خود حمید. به خاطر همین اطرافیان دست به کار شده بودند. هما روستا در خاطرات شان از آن روزها گفته بود، اینکه دانشجویان و دوستان شان پیش سمندریان از هما تعریف می کردند و پیش روستا از خوش تیپی و مهربانی حمید.

نه روزهایی که سمندریان در قید حیات بود و نه روزهای که هما روستا سرخوش از زندگی بود، تعریفی از چگونگی ازدواج شان نکرده اند. اطرافیان شان یا خاطرشان نیست یا آنها هم سال هاست که از بین زندگان رفته اند. به هر حال این دو زیر یک سقف رفتند. کارشان یکی شد. حمید کارگردانی می کرد و هما بازی. حس دو طرف بود که نتیجه کار را به بهترین تبدیل می کرد. هما شده بود بازیگر ثابت تئاترهای سمندریان. هر نمایشی که از او روی صحنه می رفت، حتما هما جایی در آن داشت.

زندگی ادامه داشت تا اینکه سمندریان به سرطان مبتلا شد. تیر ماه ۱۳۹۱ بود که حمید هما را تنها گذاشت.
ماجرای بیماری و درگذشت هما روستا

هما روستا مدتها با بیماری سرطان مبارزه کرد، هرچند رسانه ها و خبرنگاران هنری به احترام او که دوست نداشت خبری درباره بیماری اش منتشر شود، در تمام این سال ها هیچ خبری مخابره نکردند اما هم هنرمندان و هم خبرنگاران هنری می دانستند که بانوی باوقار هنرمند، چگونه با بیماری دست و پنجه نرم می کند.

اما روز ۵ مهر ۱۳۹۴ دیگر نمی شد خبر را پنهان کرد. حالا همه می دانستند که بانوی بازیگر در سالروز تولدش با فرشته مرگ همراه شده است تا اولین و آخرین برگ از کتاب زندگی اش در چهارمین روز پاییز رقم بخورد.

هما روستا هم درگیر بیماری سرطان پستان بود وی ۴ سال با این بیماری دست و پنجه نرم کرد و توانست ۴ سال با این بیماری مبارزه کند. اما به دلیل پیشرفت این عارضه و منتشرشدن در نواحی مختلف بدنش مجبور شد برای درمان های بیشتر به آمریکا برود و متاسفانه وی در مهر ماه سال ۹۴ از دنیا رفت.

هما روستا بازیگری است که در کارنامه هنری اش بازی در نمایش هایی چون «مرغ دریائی»، «مرده های بی کفن و دفن»، «گنجینه طلا و سرباز لاف زن»،«دائی وانیا»،«ببر گراز دندان»،« باغ وحش شیشه ای»،«بازی استریندبرگ»،«بازپرس»،«ازدواج آقای می سی سی پی»،«باغ آلبالو» و فیلم هایی چون «تمام وسوسه های زمین»،«مسافران»،«از کرخه تا راین»،«پرنده کوچک خوشبختی» و … و کارگردانی نمایش هایی چون «آنتیگون در نیویورک»،«سانتاکروز» و «زمستان» را داشت.

نظرات بسته شده است.