پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

مسجد تاریخی ارشاد نجف آباد مرمت و بازگشایی شد

مسئول بازسازی و مرمت این مسجد قدیمی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: براساس نوشته های کتیبه نصب شده بر سر درب ورودی این مسجد در سال ۱۲۷۵ و در دوره حکومت قاجار توسط حاج محمد یکی از خیرین آن زمان نجف آباد احداث شده است.
حجت الاسلام حمید عسگری افزود: شبستان زمستانه مسجد که در ضلع شرقی قراردارد بیش از ۵۰ سال بسته و بدون استفاده بوده و براثر بی توجهی قسمت های مختلف آن دچار آسیب شده بود که به همت دوستداران میراث
فرهنگی باهزینه ای بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان بازسازی و مرمت شده است.
وی اظهار کرد: این مسجد قدیمی در ضلع شمال شرقی باغ ملی نجف آباد به صورت مستطیل شکل ساخته شده که سه ورودی از خیابان امام و میر داماد و کوچه شهید احمدی معروف به شاه چنار دارد.
حجت الاسلام عسگری گفت: مسجد ارشاد شهر نجف آباد یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند این شهرستان است که با کمک دوستداران میراث فرهنگی و خیران این شهرستان مرمت شده است.
وی گفت: شبستان شرقی مسجد یک فضای زیبای مهتابی، آجر فرش شده برای اقامه نماز در فصل گرما طراحی شده است.
عسگری با بیان اینکه این مسجد قدیمی دارای دومحراب با دو زاویه متفاوت بوده که یکی مستقیم ۹۰ درجه ودیگری ۴۲ درجه است افزود: بیش از ۳۰۰ سال قبله نجف آباد مستقیم بوده و شیخ احمد حججی از شاگردان آخوند خراسانی نسبت به اصلاح آن اقدام کرده است.
وی گفت: از ویژگی های منحصر به فرد این مسجد تاریخی داشتن ۲ برف انداز بسیار بزرگ وعمیق مرتبط با ۲ چاه آب بوده که برف ها درآن انبار و از آب گواری آن برای شرب استفاده می شده است.
عسگری با بیان اینکه این مسجد دارای چهار سکوی بزرگ سنگی بوده گفت: ۲عدد از این سنگ ها در ورودی جنوبی قراردارد و ۲عدد نیز در داخل حیاط مسجد کنار حوض زیر سایه درختان بوده برای استراحت نمازگزاران واقع شده است.
مسجد ارشاد سه شبستان جنوبی، شمالی و شرقی و ۲ رواق دارد که زیبایی خاصی به مسجد داده است.
شبستان جنوبی دارای ۶ دهنه ، ۱۰ ستون، طاق های کجاوی، گنبد مرکزی، محراب و سقفی دارای آجر چینی بسیارزیبا است.
دیگر ویژگی های این مسجد داشتن ۲هزار و ۱۱۲ مترمربع وسعت ۲ ایوان و یک شبستان زمستانه درجبهه شرقی است که متعلق به دوره قاجاریه است.
این مسجد ۲ روز قبل با حضور حجت الاسلام منتظری فرزند آیت الله منتظری و شماری از روحانیان و مردم نجف آباد بر روی نمازگزاران بازگشایی شد.
شهرستان نجف آباد در ۳۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.
ت/۷۱۳۱ خبرنگار:کریمی – تنظیم کننده:آرزو فلاح – انتشار : عمادی

انتهای پیام /*


فرهنگی


میراث فرهنگی


آثار تاریخی


بازسازی مسجد قدیمی نجف آباد

نظرات بسته شده است.