پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

گاف عجیب سیاسی جدید در سریال گسل

طی سالهای اخیر چه زمانی که فضای سیاسی جامعه ملتهب بوده و چه در سایر مواقع، تلویزیون فضاهای سیاسی را کمتر به تصویر کشیده و کمتر به سمت ساخت سریال هایی با مضمون سیاسی رفته است.

اما تولید و پخش سریال گسل خط قرمزهای تلویزیون را تا حدودی جا به جا کرده و انتقاد از وضعیت سیاسی جامعه، تکه پرانی هایی که بین شخصیت های این سریال رد و بدل می شود که بیشتر مواقع این انتقاد ها خبرساز می شوند.

گسل درباره معاون وزیری است که به همراه محافظش درگیر داستان های عجیب و غریبی می شود. این مجموعه تا حدودی با مسائل سیاسی و اجتماعی شوخی کرده و به گفته سازندگان آن با روی باز مدیران سیما هم همراه شده است.
گسل به اواخر پخشش نزدیک می شد و درحالی که اخباری مبنی بر احتمال تولید فصل دوم این مجموعه مطرح می شد، در پخش قسمت دوشنبه شب این سریال، سکانسی از آن باعث تعجب و خبرساز شدن آن شد.

«چای سمی ات رو بخور برو تو استخر بمیر، فکر کنند تو استخر سکته کردی مُردی» این جملات بیان شده در یکی از سکانس های گسل بود. جملاتی که یکی از شخصیت های منفی، به یک شخصیت منفی (یا خاکستری) دیگر ابراز می کند. بلافاصله پس از پخش این قسمت از گسل، تعدادی از رسانه ها به سکانس مورد نظر پرداخته و این بخش را یک سکانس کاملاً سیاسی عنوان کردند.

تحلیلی که با توجه به برخی دیالوگ های قبلی گسل و همچنین شباهت آن با یکی از حوادث مهم سیاسی سال قبل، این گمانه زنی را تقویت می کرد که نویسندگان و کارگردان این سریال، منظورشان اشاره به همان اتفاق بوده است.

تهیه کننده گسل، در گفت وگوی کوتاه با «صبح نو» از چنین برداشتی از این سکانس ابراز تعجب و اعلام کرد که از برداشت سیاسی رسانه ها بی خبر است. او درباره این حاشیه صحبت بیشتری نکرد و ترجیح داد که مدیران سیما دراین باره اظهارنظر کنند.

مانند هررسانه تصویری دیگر در دنیا، سیمای جمهوری اسلامی ایران هم ضوابط و استانداردهای خاصی برای پخش برنامه دارد. برنامه های تولیدی، مجموعه های تلویزیونی، پس از تصویب در شورای مربوطه، به سمت تولید پیش می روند؛ اما دریافت مجوز تولید، لزوماً به معنای پخش نیست و محصول باید پروسه دیگری را نیز برای پخش از آنتن رسانه ملی طی کند. رویه مرسوم این گونه است که هرقسمت از سریال، در ابتدا توسط مدیران شبکه ها تأیید و سپس به مرحله دوم نظارت ارسال می شوند.

پس از آن بازهم درزمان پخش و وقتی روی آنتن می رود، نقش ناظرپخش شروع می شود. نقشی که بسیار حساس و مهم است. ناظران پخش مستقیماً با مدیران ارشد سازمان در ارتباطند و به طور دائم درحال رصد و نظارت روی برنامه های درحال پخش هستند. حتی در صورت نیاز و در مواقع اضطراری می توانند پخش یک برنامه زنده یا سریال را قطع و تصاویر دیگری پخش کنند. پروسه فوق نشان می دهد لااقل روی کاغذ، مراحل لازم برای نظارت بر یک محصول وجود دارد.

پس مواردی مثل سکانس فوق چگونه روی آنتن می روند؟ البته طبق اطلاعات موثق از داخل شبکه ها، مرحله نخست نظارت که برعهده مدیران شبکه هاست، به دلیل مشغله یا بی اهمیتی آنها، آن طور که باید عملی نمی شود و مرحله اصلی نظارت در قدم بعدی رخ می دهد. ناظر مرحله دوم چرا متوجه نشده است؟ این اتفاق در دو حالت رخ می دهد. نخست اینکه شخص ناظر از اندک اطلاعات سیاسی خبر نداشته و متوجه این شباهت نشده. فرض دوم این است که ناظر فوق، مثل برخی دیگر از کارکنان تلویزیون، صرفاً به فکر پر کردن تعهد کاری اش بوده و همین سرعت عمل باعث بی توجهی اش به این سکانس شده است. اما ناظر پخش چی؟! یعنی او هم متوجه این مورد نشده است؟

هرچند که با توجه به گستردگی شبکه های سیما و همچنین تولیدات و برنامه های متعدد، بروز برخی از اتفاقات این چنین، چندان هم دور از ذهن نیست اما، نکته ای که بیش از پیش به ذهن می آید این است که ضوابط و شرایط گزینش کارکنان سازمان صداوسیما چیست؟ تقریباً تمام مطلعان می دانند که برای ورود و استخدام در رسانه ملی باید عضوی از خانواده بزرگ صداوسیما بود. یعنی لااقل یکی از بستگان شما در آن مجموعه مشغول باشد. آیا همین شیوه گزینش قبیله ای منجر به ورود برخی از کارکنان ناآگاه و بروز چنین اتفاقاتی نیست؟

نظرات بسته شده است.