پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

گاردین: موضع ترامپ و نتانیاهو در مورد برجام آنها را مقابل رهبران جهان قرار می‌دهد

روزنامه انگلیسی گاردین با اشاره به این‌که نتانیاهو و ترامپ آماده هستند تا در سخنرانی‌های خود در مجمع عمومی سازمان ملل به برجام حمله کنند، تاکید کرد که این اقدام آنها را در برابر اکثریت رهبران جهان قرار خواهد داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه گاردین دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو قرار است روز دوشنبه در ابتدای هفته‌ای که قرار است نشست مجمع عمومی سازمان ملل در آن برگزار شود، با یکدیگر دیدار و درباره برجام گفت‌وگو کنند.

به گزارش ایسنا، پیش‌تر کانال دو تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داده بود که نتانیاهو برنامه‌ای را برای خروج از برجام در دیدار با ترامپ به وی پیشنهاد خواهد داد.

بنا بر گزارش گاردین، رهبران آمریکا و اسرائیل قرار است تا در سخنرانی خود بر اقداماتی که از سوی ایران ثبات و امنیت خاورمیانه را تهدید می‌کند، تاکید کنند.

این روزنامه انگلیسی در ادامه مدعی شد: در حالی‌که نگرانی‌ها از نقش پرهزینه ایران در سوریه، یمن، عراق و لبنان در میان اغلب رهبران جهان وجود دارد، موضع ترامپ و نتانیاهو علیه یک توافق بین‌المللی که دو سال پیش به امضا رسید در حالی که آنها را با هم متحد می‌کند اما باعث جدا شدن آنها از دیگر رهبران جهان که در نشست سالانه سازمان ملل حضور خواهند داشت، می‌شود.

متحدان اروپایی آمریکا به خصوص انگلیس، فرانسه و آلمان که از اعضای برجام هستند به این توافق بین‌المللی متعهد خواهند ماند و همواره اعلام کرده‌اند که در این زمینه با ترامپ مخالف هستند.

در میان مقامات دولتی آمریکا نیز این تنها نیکی هیلی است که خود را به کانال رسمی انتقادهای ترامپ از برجام تبدیل کرده و تنها صدای مخالف برجام در شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

موضع اتخاذ شده از سوی نتانیاهو و ترامپ همچنان باعث این شده تا آنها با اغلب مشاوران امنیت ملی خود نیز در این باره اختلاف داشته باشند.

نخست‌وزیر اسرائیل در سفر اخیر خود به بوینس آیرس اعلام کرد که موضع ما کاملا شفاف و قطعی است. این یک توافق بد است یا اصلاحش کنید و یا آن را لغو کنید. در حالی که موضع نتانیاهو از سوی وزیر دفاع خود حمایت شده است اما بدنه وزارت دفاع و جامعه اطلاعاتی اسرائیل با آن مخالفند و معتقدند که ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده است.

این گزارش در ادامه می‌افزاید: ترامپ در مصاحبه خود با روزنامه وال استریت ژورنال گفته بود که در ۱۵ اکتبر دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید نخواهد کرد. اگرچه این اقدام به طور مستقیم باعث لغو برجام نخواهد شد، دری را برای اعمال تحریم‌های جدید آمریکا خواهد گشود که نقض توافق محسوب می‌شود و آینده آن را تهدید می‌کند.

این اقدام ترامپ نیز البته به شدت با مخالفت وزرای دفاع و خارجه آمریکا روبرو شده است. در حالی که تیلرسون و متیس هر دو موضع سختی علیه ایران دارند اما معتقدند که ترامپ نباید با اعلام عدم پایبندی ایران به برجام یک بحران جدید بسازد.

به گزارش ایسنا، این درحالی است که رکس تیلرسون روز یک‌شنبه به پایبندی ایران به برجام اذعان کرد و دولت آمریکا یک بار دیگر تعلیق تحریم‌هایش علیه ایران را تمدید کرد.

نظرات بسته شده است.