پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

ساماندهی باغ شاهی پاسارگاد در دستور کار قرار گرفت

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، حمید فدایی اظهار کرد: کانال های آبرسان یا همان آبراهه های باغ شاهی پاسارگاد یکی از آثار فاخر و ارزشمند هخامنشیان محسوب می شود که به دنبال ایجاد فضای باغ و پیوستگی با مجموعه میراث جهانی پاسارگاد شکل گرفته است.
وی افزود: پیشینه اقدامات حفاظتی این اثر مربوط به سال ۸۵ می شود که با حضور تیم حفاظت و مرمت تخت جمشید با سرپرستی حسن راهساز و استادکاران آموزش دیده و دارای مهارت انجام گرفته است.
فدایی با تاکید بر اینکه آبراهه ها و قطعات سنگی باغ شاهی نیازمند حفاظت و مرمت مداوم است اعلام کرد: در سال ۱۳۸۵ حدود ۱۰۰ متر از مسیر آبراهه ها مرمت و ساماندهی شد که پس از ۱۰ سال وقفه در حوزه مرمت و اقدامات حفاظتی در مجموعه، فصل جدید ساماندهی و حفاظت از آبنماهای باغ شاهی از ابتدای شهریور سال گذشته در محوطه باغ پاسارگاد آغاز شد.
وی افزود: در این طرح ابتدا کانال ها و مسیرهای گذر آب که طول آن ۱۱۰۰ متر است توسط نیروی فنی ماهر و زیر نظر کارشناسان پایگاه پاکسازی می شود به طوری که از نکات قابل توجه این طرح تثبیت خاک های اطراف و ایجاد شیب منفی در طرفین آب نماها جهت جلوگیری از ورود آب های سطحی به داخل آبنماها است.
به گفته فدایی، در ادامه این طرح در خرداد سال جاری با دعوت از استادکاران مجموعه تخت جمشید باب جدیدی از همکاری های مشترک و همچنین به اشتراک گذاشتن و تبادل دانش و تکنیک حفاظت و مرمت سنگ گشوده شد.
فراهنگ ** ۳۰۷۹ ** دریافت: علی اسدی * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*


فرهنگی


میراث فرهنگی


پاسارگاد


باغ شاهی

نظرات بسته شده است.