پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

آیین کلوخ پز در اقلید برگزار شد

به گزارش خبرنگارایرنا، شهرستان اقلید یکی از قطب های کشاورزی است که هر ساله در اواخر شهریور همزمان با فرارسیدن فصل برداشت سیب زمینی، مردم این خطه به همراه خویشاوندان به شکرانه برداشت این محصول به برپایی مراسمی به نام کلوخ پز می پردازند.
در اجرای این مراسم، ابتدا کلوخ هایی از زمین شخم زده جمع آوری می شود و این کلوخ ها بر روی هم به صورت هرم شکل داده می شود.
سپس هیزم در هرم قرار داده می شود و آتش در زیر این هرم خشتی که به کوره شهرت دارد روشن می شود.
پس از نیم ساعت گرما دهی و تفتیده شدن کوره، آتش و زغال را کوره خارج می کنند و سیب زمینی را درون آن می ریزند و شروع به کوبیدن کلوخ های گرم بر روی سیب زمینی ها می کنند.
پس از نیم ساعت سیب زمینی ها را با کمک چوب بلند و یا بیل بیرون می آورند که به صورت کاملا پخته و بریان در آمده که با نمک و ادویه مصرف می شود.
مهمترین ویژگی این فرآیند، پخت سیب زمینی با حرارت غیر مستقیم آتش است.
این رسم در این خطه پیشینه کهن دارد و در تاریخ ۶ دی ماه ۱۳۹۵ با شماره ۱۳۱۴ در سازمان میراث فرهنگی ناملموس به ثبت ملی رسیده است.
امسال دومین جشنواره کلوخ پز با همکاری میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری و شورای اسلامی شهر اقلید و سازمان مردم نهاد فعالین اجتماعی در محل پارک انقلاب با استقبال پرشور مردم از سراسرکشور صورت گرفت.
در جشنواره امسال نمایشگاهی از صنایع دستی، غذاهای محلی و قابلیت های فرهنگی و هنری شهرستان و همچنین برنامه های فرهنگی و اجرای موسیقی سنتی در محل اجرای مراسم کلوخ پزان برگزار شد.
محمد جواد یزدانی رئیس شورای اسلامی شهر اقلید درحاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت :در سال ۱۳۹۵ شورای اسلامی و شهرداری اقلید، در راه شناسایی شهرستان اقلید به دیگر هموطنان و کشورهای دیگر ،پیشنهاد جشنواره کلوخ پز را به عنوان یکی از سنت های کهن و ریشه دار منطقه در کمسیون فرهنگی این شورا مطرح کردند و به تصویب رساندند.
وی افزود :سال گذشته اولین جشنواره کلوخ پز برگزار شد که با استقبال پرشور مردم همراه بود و شورای اسلامی شهر این آیین را در تقویم زمانی شهرداری گنجانیده و همه ساله این سنت زیبا برگزار می شود.
یزدانی با اشاره به اینکه این سنت منحصر به فرد در هیچ جای دیگری از کشورمان اجرا نمی شود افزود: با کمک و مساعدت نمایندگی میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان اقلید و رایزنی هایی که با استان انجام شد، این رسم به نام اقلید به ثبت ملی رسید که افتخاری برای شهرستان محسوب می شود.
رئیس شورای شهر اقلید ادامه داد: در مراحل مختلف برگزاری آیین کلوخ پز ،گروههای مردم نهاد نیز با شورا و شهرداری همکاری خوبی داشتند که از آنها تشکر می کنم.
وی افزود :امسال نیز با قدرت و توان بیشتری اینکار انجام شد که خوشبختانه با استقبال خوبی از سمت مردم شهرستان و حتی دیگر شهرهای کشور و گردشگران خارجی انجام شد.
شهرستان اقلید در ۲۶۷ کیلومتری شمال شهر شیراز قرار دارد .
خبرنگار : سید مهدی مرتضوی ** انتشار دهنده:‌غلامرضا مالک زاده
۱۸۷۶

انتهای پیام /*


فرهنگی


آیین کلوخ پز


اقلید


فارس

نظرات بسته شده است.