پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

صنایع دستی بالاترین رشد را در سبد صادرات غیرنفتی کشور داشته است

به گزارش ایرنا، پویا محمودیان عصر چهارشنبه در مراسم گشایش هجدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان افزود: استان اصفهان با ۳۳۴ درصد بالاترین رشد را در مدت مذکور داشته که در خور تقدیر است هرچند هنوز با آنچه که هدفگذاری شده فاصله دارد.
وی با بیان اینکه صادرات صنایع دستی کشورمان از مرز ۲۵۰ میلیون دلار در سال، فراتر رفته است، اظهار کرد: صادرات صنایع دستی در دولت یازدهم ۱۱۱ درصد رشد داشته است.
وی با اشاره به اینکه احتساب این میزان صادرات بدون در نظر گرفتن زیور آلات سنتی و صادرات چمدانی بوده است، تاکید کرد: بدون شک میزان صادرات صنایع دستی کشورمان از این رقم بالاتر است.
مدیر کل صادرات صنایع دستی کشور گفت: باتوجه به روند رشد صادرات صنایع دستی تا پایان برنامه ششم، ارزش صادرات این بخش به یک میلیارد دلار خواهد رسید در این مسیر اصفهان به عنوان یکی از قطب های اقتصادی صنایع دستی کشورمان نقشی مهم دارد.
محمودیان با بیان اینکه در صدد ایجاد ارتباط و بهره برداری از سایت های خارجی مانند آمازون و ای بی (ebay) برای فروش جهانی صنایع دستی کشورمان در ماه های آینده هستیم، افزود: در سال ۹۲ فقط ۲ سایت فعال برای فروش صنایع دستی داشتیم اما اکنون حدود ۲۰۰ سایت اینترنتی در این زمینه فعال است.
وی حضور شرکت های دانش بنیان، ایجاد خانه های خلاق و برگزاری رویدادهای کارآفرینی را در رشد صادرات صنایع دستی موثر دانست و اظهار کرد: بزودی ۲ خانه خلاق در تهران و اصفهان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افتتاح می شود که حضور آنها در بازار صنایع دستی، هدفمند است.
محمودیان با اشاره به رشد ۱۱۱ درصدی صادرات صنایع دستی در کشورمان تا پایان سال ۹۵ نسبت به ابتدای سال ۹۲ گفت: این رشد بطور پیوسته رخ داد و باعث شد صنایع دستی در کنار خشکبار و محصولات کشاورزی و لبنی به بالاترین رشد صادرات برسد.
وی همچنین با اشاره به رشد یکهزار و ۱۵۰ درصدی حضور در نمایشگاه های بین المللی، تصریح کرد: در سال ۹۲ فقط در ۲ نمایشگاه بین المللی شرکت کردیم که این حضور تا پایان سال ۹۵ به بیش از ۶۷ نمایشگاه بین المللی رسید.
مدیر کل صادرات صنایع دستی کشور، ادامه داد: همچنین در این مدت شاهد رشد ۱۱۱ درصدی در برگزاری نمایشگاه های داخلی،رشد ۹۵ درصدی در بازارچه های موقت، رشد ۱۰۰ درصدی در برپایی بازارچه های دائمی صنایع دستی کشورمان بوده ایم.
هجدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان عصر چهارشنبه در محل باغ موزه چهلستون اصفهان گشایش یافت شد.
این نمایشگاه دارای ۱۵۰ غرفه تخصصی و تا ۲۷ شهریور ماه جاری برپاست.
شورای جهانی صنایع دستی در سال ۲۰۱۵ میلادی اصفهان را به عنوان شهر جهانی صنایع دستی معرفی کرد.
۲۹۷ رشته صنایع دستی ثبت و شناخته شده در کشور وجود دارد که ۱۹۶ رشته آن مربوط به استان اصفهان است.
حدود ۴۰ هزار نفر در صنایع دستی این استان اشتغال دارند.
ت/۳۰۱۱/ ۳۴۰۴**خبرنگار: آسیه معینی** انتشار: محسن اسماعیلی

انتهای پیام /*


اقتصاد


صادرات صنایع دستی


نمایشگاه اصفهان


صادرات غیرنفتی

نظرات بسته شده است.