پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

رشد ۱۴۲ درصدی گردشگران ایرانی گرجستان

 

بررسی آمار ۸ ماهه سفر ایرانیان به این کشور نیز حاکی از این است که در این مدت نسبت به مدت مشابه سال پیش، شمار سفرهای هموطنان ما به گرجستان افزایش ۱۴۲ درصدی را تجربه کرده و از حدود ۹۱ هزار نفر به حدود ۲۲۱ هزار نفر رسیده است. بر اساس همین آمار، ایران از نظر شمار سفرهای گردشگری انجام شده به این کشور در ۸ ماه نخست سال میلادی جاری نیز در رده پنجم مبادی برتر گرجستان قرار داشته است. ایران در ماه اوت سال جاری نیز ۱/ ۵ درصد از بازار گردشگران ورودی گرجستان را تشکیل داده است. در همین حال، طبق آماری که به تازگی از سوی معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران منتشر شده است، در سال ۱۳۹۵ تقریبا ۹میلیون و ۱۹۶ هزار ایرانی سفرهای خارجی را تجربه کرده‌اند و در این میان، گرجستان ششمین مقصد برتر گردشگری ایرانیان پس از کشورهای ترکیه، عراق، دبی، جمهوری آذربایجان و ارمنستان بوده است که البته با توجه به رشد چشمگیری که در سال جاری تجربه کرده است، انتظار می‌رود در پایان سال ۱۳۹۶ در میان ۵ مقصد برتر ایرانیان جای بگیرد.

 

نمای کلی گردشگری گرجستان

از سوی دیگر، آمار منتشر شده از سوی مراکز آماری گرجستان حاکی از این است که این کشور در فاصله ماه‌های ژانویه تا اوت سال ۲۰۱۷ پذیرای تقریبا ۵ میلیون و ۵۹ هزار نفر از نقاط مختلف جهان بوده است که از این میان ۲ میلیون و ۴۰۳ هزار نفر بیش از ۲۴ ساعت در این کشور اقامت گزیده‌اند. از نظر میزان کلی ورود گردشگران به این کشور، گرجستان شاهد رشد ۱۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ بوده است و حال آنکه میزان ورودهایی که منجر به اقامت بیش از ۲۴ ساعت در این کشور شده‌اند، رشدی ۴/ ۲۹ درصدی نسبت به ۸ ماه نخست سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد.

در ماه اوت سال جاری میلادی، در مجموع بیش از یک میلیون و ۸۰ هزار گردشگر خارجی به این کشور وارد شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که حدود ۸۴۸ هزار نفر بود، رشد ۴/ ۲۷ درصدی را تجربه کرده است. در این میان، اروپایی‌ها بیشترین متقاضیان سفر به این کشور بوده‌اند که ۹۵۶ هزار نفر معادل ۵/ ۸۸ درصد از حجم سفرها به این کشور را تشکیل داده‌اند. از قاره آمریکا نیز تنها ۶۳۴۲ سفر به این کشور ثبت شده است که نشان از اهمیت نداشتن چندان این قاره برای گردشگری گرجستان دارد. این مساله در مورد منطقه آسیا و اقیانوسیه (جز خاورمیانه) به ۳/ ۶درصد می‌رسد و این کشورها تنها ۶۸ هزار و ۲۳۵ سفر به این کشور داشته‌اند که به‌رغم رشد ۸۵ درصدی نسبت به سال گذشته همچنان سهم چندانی از گردشگری ورودی گرجستان را تشکیل نمی‌دهد.

نکته جالب این است که بیش از ۵۵ هزار نفر از این میزان متعلق به ایران است و در واقع تنها آمار ایران منجر به چنین رشد و نتیجه‌ای در منطقه آسیا و اقیانوسیه شده است؛ به طوری که از سهم ۳/ ۶ درصدی این منطقه، ۱/ ۵ درصد آن تنها متعلق به گردشگران ایرانی گرجستان است. در بخش خاورمیانه نیز که عمدتا شامل کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس، شمال آفریقا و برخی کشورهای دیگر در این حوزه است، تعداد سفرها به حدود ۴۸ هزار نفر می‌رسد که رشد حدودا ۱۲۵ درصدی نسبت به ماه اوت سال گذشته داشته است و اکنون ۴/ ۴ درصد از گردشگران ورودی به گرجستان را تشکیل می‌دهد. قاره آفریقا نیز با ۱۲۳۹ گردشگر بازدیدکننده از گرجستان در ماه اوت سال جاری جایی در آمار این کشور ندارد.

 

برترین مبادی در ماه اوت

براساس همین گزارش‌ها، ارمنستان با اعزام قریب به ۲۵۰ هزار گردشگر تنها در ماه اوت سال‌جاری مهم‌ترین مبدا گردشگری این کشور بوده است. این کشور با افزایش ۲۶ هزار گردشگر نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶، بیش از ۲۳ درصد از بازار گردشگران ورودی به گرجستان را در اختیار خود دارد. روسیه نیز پس از ارمنستان در جایگاه دوم قرار گرفته و ۲/ ۲۱ درصد از این بازار را به خود اختصاص داده است. این کشور در ماه اوت سال جاری حدود ۲۲۹ هزار گردشگر به گرجستان فرستاد که نسبت به مدت مشابه سال پیش، افزایش ۵۰ هزار نفری را نشان می‌دهد.

پس از این دو کشور نیز جمهوری آذربایجان و ترکیه به ترتیب با حدود ۲۲۰ و ۱۴۱هزار گردشگر قرار دارند که به ترتیب ۴/ ۲۰ و ۱۳ درصد از کل گردشگران ورودی ماه اوت به گرجستان را به خود اختصاص داده‌اند. ایران و اوکراین نیز به ترتیب با بیش از ۵۵ و ۲۵ هزار نفر در جایگاه‌های بعدی قرار دارند که به ترتیب ۱/ ۵ و ۳/ ۲ درصد از بازار گردشگران ورودی به این کشور را دربرمی‌گیرند. در این ماه بیش از ۵۷۳ هزار نفر اقامت بیش از ۲۴ ساعت در این کشور داشته‌اند و ۲۷۵ هزار نفر نیز به صورت ترانزیت وارد آن شده‌اند که به ترتیب حاکی از سهم ۱/ ۵۳ و ۴/ ۲۵ درصدی چنین سفرهایی از کل ورودهای بین‌المللی انجام‌شده در گرجستان است. علاوه‌بر این، بیش از ۲۳۲هزار نفر کمتر از ۲۴ ساعت وارد این کشور شده‌اند که ۵/ ۲۱درصد از کل ورودها را در بر می‌گیرد، همچنین ۸۳۶ هزار و ۴۹۵ سفر در ماه اوت امسال که معادل ۴/ ۷۷ درصد از سفرها است، زمینی انجام گرفته. ازسوی دیگر، ۲۲۳ هزار و ۶۳۶ سفر یا ۷/ ۲۰ درصد از کل سفرها به این کشور از طریق هوایی انجام شده، ۱۶ هزار و ۶۹۵ سفر یا ۵/ ۱ درصد از سفرها با استفاده از قطار بوده و در نهایت ۳۶۲۳ سفر نیز از طریق دریا انجام شده‌اند.

 

برترین مبادی ۸ ماه نخست ۲۰۱۷

در میان مبادی مهم گردشگری سال جاری در ۸ ماه نخست سال ۲۰۱۷، جمهوری آذربایجان با اعزام بیش از یک میلیون و ۱۴۸ هزار گردشگر به این کشور رتبه اول را در اختیار داشته است و ارمنستان پس از این کشور با حدود یک میلیون و ۱۰۱ هزار گردشگر در جایگاه دوم بوده است. روسیه نیز پس از این دو کشور با ۹۵۵ هزار گردشگر بازدیدکننده از گرجستان رده بعدی را در اختیار داشته است. رتبه چهارم نیز پس از این کشورها، متعلق به ترکیه بوده که ۸۱۳ هزار نفر از اتباع آن در طول این ۸ ماه از گرجستان بازدید کرده‌اند. پس از این کشورها نیز ایران و اوکراین قرار دارند. نکته قابل توجه دیگر این است که گردشگران ترکیه‌ای گرجستان در طول این ۸ ماه نسبت به مدت مشابه سال پیش کاهش ۵۸ هزار نفری داشته‌اند.

 

علت این رشد عظیم چیست؟

علت‌های مختلفی را می‌توان برای افزایش چشمگیر گردشگران ایرانی گرجستان ذکر کرد. از نظر اقتصادی شاید بتوان برابری نرخ ارز را که به‌طور غیرواقعی تعیین می‌‌شود و هزینه سفر را به‌طور مصنوعی پایین‌تر می‌آورد ازجمله مهم‌ترین دلایل این رشد دانست. غیرواقعی بودن نرخ ارز موجب آن می‌شود که گردشگران به این باور برسند که هزینه‌های سفر به کشورهای خارجی نظیر ترکیه و گرجستان از برخی سفرهای داخلی همچون کیش و قشم پایین‌تر است و همین باعث می‌شود آنها مقاصد خارجی را بعضا به‌دلیل خدمات و زیرساخت‌های بهتر به مقاصد داخلی ترجیح دهند. اما علاوه‌بر این موضوع، برخی کارشناسان موارد دیگری را نظیر رویدادهای فرهنگی و هنری که در این کشورها برگزار می‌شود، به عنوان عاملی برای جذب گردشگران ایرانی به مقاصد خارجی نظیر گرجستان عنوان می‌کنند؛ رویدادهایی که بعضا امکان اجرای آنها در ایران نیست و همین امر در سال‌های اخیر به خروج ارز از کشور منجر شده است.

نظرات بسته شده است.