پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

جشنواره ملی بومی، محلی و طبیعت گردی ‘آی گل’ فردا درروستاهای شمال شرق تهران آغاز می شود

حسین سروری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این جشنواره با حضور سید ابولفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، سید حسین هاشمی استاندار تهران، حسن کریمی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران و دیگر مسئولان دولتی استان تهران به مدت سه روز از ۲۲ الی ۲۴ شهریور از ساعت ۱۰ الی ۱۹ در روستای همه سین بخش مرکزی تهران واقع در انتهای ورودی شرقی پارک ملی سرخه حصار در اتوبان شهید یاسینی تهران برگزار می شود.
وی بخش مرکزی تهران با ۷ میلیون نفر جمعیت ساکن شهری و روستایی و برخورداری از روستاهایی با قدمت تاریخی چند صد ساله و فرهنگ ها و آیین های بومی و محلی غنی بعنوان مهمترین بخش کشور تلقی می شود.
بخشدار مرکزی تهران ادامه داد: روستاهای بخش مرکزی با ظرفیت تولیدات دامی، کشاورزی، صنایع دستی و مزیت کم نظیر گردشگری همچون نگینی ارزشمند مرکز و شرق تهران می باشد.
بخش مرکزی تهران افزود: در نتیجه برخی نارسایی ها در گذشته برخی از ساکنان مناطق روستایی در شهر تهران ساکن بودند که با برنامه های دقیق مهاجرت معکوس زمینه حضور مجدد آنها در روستا فراهم شده است که آمارهای ارائه شده تایید کننده این مهم هستند.
سروری در معرفی روستاهای بخش مرکزی تهران گفت: روستاهای ده ترکمن ( همه سین) و هاجر آباد سرخه حصار، تلو بالا تلو پایین چمن آب، یان چشمه از جمله مهمترین روستاهای بخش مرکزی با قدمتی ۴۰۰ ساله منطقه ای بکر و طبیعی در فاصله ۵ الی ۷ کیلومتری تهران همجوار پارک ملی سرخه حصار و حاشیه پارک های ملی خجیر و منطقه حفاظت شده جاجرود می باشد.
بخشدار مرکزی تهران با معرفی ظرفیت های بخش مرکزی گفت: آب و هوای مطبوع و پاک بدون آلودگی های معمول روستاهای بخش مرکزی را بعنوان شش تنفسی شهر تهران مطرح نموده است که منطقه سبز کمربند شرق تهران تاثیر بسزایی در تامین هوای پاک این منطقه دارد.
سروری تاکید کرد: با هماهنگی اداره کل محیط زیست استان تهران، اداره کل امور روستایی و شوراهای استانداری تهران، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، اداره کل حریم شهرداری و شورای روستا ها و دهیاری های بخش مرکزی به دنبال توسعه پایدار روستایی با تمرکز بر گردشگری تندرستی و پیاده سازی طرح ‘اقامتگاه بوم گردی’ هستیم که با یاری خدا و همکاری دستگاه های مسئول این مهم به انجام خواهد رسید.
بخشدار مرکزی تهران در توضیح امور اجرایی جشنواره ملی بومی، محلی و طبیعت گردی ‘آی گل’ گفت: جشنواره های فرهنگی و هنری رویکردی چندگانه در حوزه های فرهنگی گردشگری و توسعه کسب و کار و اشتغالزایی دارند که مهمترین آنها نمایش توانمندی های بخش مرکزی، دستاوردها و توسعه عمرانی و اجتماعی روستایی و معرفی مزیت های بکر گردشگری و طبیعت گردی مناطق همه سین و هاجر آباد می باشد.
سروری ادامه داد: در این جشنواره اقوام مختلفی از سراسر کشور از جمله کرد های با فرهنگ غرب کشور، لرها و بختیاری های غیور زاگرس نشین و عشایر استان تهران، ترکمن های حوزه ترکمن صحرا و استان گلستان و کرمانج های استان خراسان، ترک های مهاجر استان تهران و دیگر اقوام محلی و عشایر حاشیه با لباس های محلی و چادر های اسکان خویش حضور دارند و به اجرای برنامه های شاد و مفرح در طول مدت برگزاری جشنواره می پردازند.
خبرنگار: امین کمالی فر انتشاردهندهموسی فعالیان
تهرام/۷۲۴۷/۹۳۴۳ / ۱۵۳۹

انتهای پیام /*


فرهنگی


جشنواره ملی


طبیعت گردی

نظرات بسته شده است.