پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

احیا کردن سنت ها و بازی های محلی جوانان را به آینده دلگرم می کند

شیخ یعقوب شمس شنبه شب در حاشیه اخرین روز از برگزاری دومین رقابت های نوجوانان بومی زیر ۱۶ سال کیش که در خانه مردم شناسی بومیان کیش برگزار شد به خبرنگار ایرنا افزود: بازی های بومی و محلی ابزاری برای انتقال فرهنگ ها ، اداب و سنن و عقیده هاست.
وی با تاکید بر اینکه سنتهای قدیمی هویت و فرهنگ هر جامعه و کشور است اظهار کرد: احیا کردن بازی های محلی و سنت ها قدیمی در جوانان انگیزه ایجاد می کند تا نسبت به زندگی و آینده خود بیشتر دلگرم شوند.
امام جمعه اهل سنت کیش گفت: دنیای امروز دنیای دیجیتال و ماهواره است اما جوانان بومی کیش به جای اینکه خود را سرگرم آن کنند در ورزشهای بومی محلی شرکت می کنند.
شیخ یعقوب شمس افزود: حضور نوجوانان در این رقابت ها جدا از یادگیری و اشنایی با فرهنگ و سنت های قدیمی به مهارت های زندگی و تجربه آنان نیز می افزاید .
رئیس کارگروه ورزش بومیان کیش نیز گفت: بازی های بومی محلی از نسلهای قدیم به نسلهای جدید منتقل شده و امروز نوجوانان با حضور در این رقابتها به سنت های پیشینیان خود احترام می گذارند و به احیا کردن آن کمک می کنند .
محمد جاسم پور با بیان اینکه بازیهای بومی محلی کیش به مناسبت روز مردم شناسی و با همت خانه بومیان کیش برگزار شد افزود: این دوره از رقابتها با حضور بیش از ۵۰ نوجوان بومی زیر ۱۶ سال در محله سفین قدیم برگزار شد .
وی هدف از برگزاری این رقابت ها را احیاء و حفظ میراث فرهنگی جزیره کیش عنوان کرد و گفت: این رقابت ها از سال گذشته آغاز شد و تلاش کردیم تا بازی های جذاب و پر هیجانی که بدست فراموشی سپرده شده بود با آموزش به کودکان و نوجوانان به سرگرمی اصلی آنها تبدیل کنیم .
جاسم پور به ایرنا گفت : این دوره از رقابت ها شامل ۵ بازی، ‘گبه صطع’،’گبه دایره’، ‘ مکصی’ ، ‘ کی رام و شنا بود که از تاریخ ۱۵ تا ۱۸ شهریور ماه برگزار شد .
وی تصریح کرد: دراین دوره از بازی ها جدا از حضور بومیان ، نوجوانان و کیشوندان نیز برای تماشای این رقابت های جذاب و مفرح حضور داشتند .
رئیس کارگروه ورزش بومیان کیش افزود : در صورت حمایت معاونت ورزش سازمان منطقه آزاد کیش این آمادگی وجود دارد تا در سالهای آینده این بازی ها به عنوان جشنواره برای همه کیشوندان و در سطح وسیعتری برگزار شود .
نتایج این دوره رقابتها در بازی گبه صطع ، تیم ماشه به عنوان تیم برتر و تیم های سفین و سجم به ترتیب دوم و سوم شدند .
در بازی مکصی نیز تیم ماشه اول ،سفین دوم و سجم نیز سوم شد.
در بازی گبه دایره ،تیم سفین اول شد و تیم های ماشه و سجم به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند .
تیم سفین،ماشه و سجم نیز در بازی کی رام به ترتیب عنوان های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.
۱۶۳۰*۱۶۴۱ خبرنگار:مریم زبان دان – انتشار:امیر برزی

انتهای پیام /*


فرهنگی


ورزش بومی محلی


امام جمعه اهل سنت


منطقه آزاد کیش

نظرات بسته شده است.