پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

مطالبه‌ای برای واگذاری هتل‌های دولتی

 

ابراهیم پورفرج با تاکید بر اینکه قانون هم دستورالعمل واگذاری را صادر کرده، ادامه می‌دهد: «یکی از مشکلات اساسی ما در توسعه صنعت گردشگری نبودن مراکز اقامتی است. ما مدام از افزایش ورود گردشگر صحبت می‌کنیم اما زیرساخت‌ها و مراکز اقامتی و آموزش‌های لازم برای کسانی که در این مراکز کار می‌کنند، فراهم نیست و این باعث شده که در فصل بهار و پاییز در شهرهای توریستی با مشکلات زیادی روبه‌رو باشیم.»  به گفته این فعال گردشگری که خود مشغول ساخت یک هتل پرستاره در تهران است، تعداد هتل‌ها نسبت به گذشته بسیار کمتر شده‌است؛ چرا که برخی‌هایشان طی سال‌های اخیر تغییر کاربری داده‌اند. بنابراین مراکز اقامتی در تهران و شهرستان‌ها باید آزادسازی شوند و در اختیار گردشگران قرار گیرند تا به‌طور بهینه استفاده شوند.

او از ترکیه و مالزی به عنوان کشورهایی که از صنعت هتلداری حمایت قابل ملاحظه‌ای کرده‌اند، نام می‌برد و خاطرنشان می‌کند: «کسانی که زمین دارند و علاقه‌مند به هتل‌سازی هستند باید بتوانند در اسرع وقت مجوز بگیرند و بانک‌ها تسهیلات آن را فراهم کنند. اگر واقعا علاقه‌مندیم صنعت گردشگری توسعه یابد، نباید فرصت‌ها را از دست بدهیم؛ مخصوصا الان که رغبت زیادی برای سفر به ایران به وجود آمده است.» پورفرج همچنین خواستار این است که شرایط واگذاری اقامتگاه‌های دولتی به بخش خصوصی ساده‌تر شود و مقررات به گونه‌ای نباشد که در عمل، واگذاری به امر غیرممکنی تبدیل شود. رئیس جامعه تورگردانان ایران با اشاره به افزایش ورود گردشگران به کشور یادآور می‌شود: «تعداد گردشگران هر سال نسبت به سال گذشته بیشتر شده و درصد افزایش هم خوب بوده اما ما به آخرین حد این افزایش رسیده‌ایم و دیگر امکان‌پذیرش بیش از این تعداد در فصل پررونق گردشگری وجود ندارد.»

او ضمن گلایه از وضعیت موجود هتل‌ها نیز می‌گوید:‌ «ما بارها از مسوولان خواهش کرده‌ایم که طی دستورالعملی به ارگان‌ها، اجازه دهند در فصل بهار و پاییز هتل‌های ۳، ۴ و ۵ ستاره را ما با گردشگران پر کنیم و در فصول کم‌رونق گردشگری، این هتل‌ها به محل برگزاری سمینارها و کنفرانس‌ها تبدیل شوند. این درحالی است که در اوج فصل گردشگری هتل‌های برتر تهران با میهمانان سمینارهای نفت و گاز و… پرمی‌شوند؛ آن‌هم در شرایطی که ورود گردشگر از فروش نفت مهم‌تر و پولسازتر است.» حالا فعالان گردشگری معتقدند واگذاری مراکز اقامتی دولتی به بخش خصوصی می‌تواند موتور گردشگری را پرسرعت‌تر به حرکت درآورد؛ چرا که بخش خصوصی در این زمینه تجربه‌هایی گرانبها دارد که می‌تواند مانع آزمون و خطا شود. با این‌همه باید دید این موضوع تا کی می‌تواند معطل موانع اجرایی بماند.

نظرات بسته شده است.