پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

وزیر کشور: شهرداری ها دچار مشکلات ساختاری هستند

وزیر کشور گفت: ‌مدیریت شهری یک مساله کاملا ساختاری است که شهرداری ها در این زمینه با کمبود این نوع مدیریت مواجه هستند و می توان گفت شهرداری های ما مشکلات ساختاری دارند.

به گزارش ایرنا عبدالرضا رحمانی فضلی روز سه شنبه در آیین بهره برداری از فاز دوم خط یکم مترو شیراز افزود:‌ برخی آسیب های ما ساختاری است و ما لایحه جامع شهری را به مجلس فرستاده ایم.

وی ادامه داد:‌در شهرداری ها با خلاء عظیم منابع پایدار درآمدی مواجه هستیم،عمده تامین منابع ما در شهرداری ها از ساخت و سازها است و چون کمبود منابع دارند به سمت تراکم فروشی و نادیده گرفتن برخی قوانین رفته اند که باعث شده چهره امروز شهرها آرامش بخش نباشد.

وزیر کشور گفت:‌آلودگی هم یک مساله ساختاری است، هرچه برای کنترل آن حرکت می شود از آن طرف منشاء و منبع آن که در اختیار دستگاه های دیگر است کنترل نمی شود و شهرداری ها نمی توانند کاری کنند.

رحمانی فضلی بیان کرد:‌یکی از مسائل و مشکلات دیگر حاشیه نشینی است، هرچه ما در این زمینه کار کنیم اما چون منبع ایجاد آن مهاجرت است باید منشا و مبدا آن را درست کنیم و این با درست کردن نظام برنامه ریزی، بودجه ریزی و نظام مالیاتی میسر می شود.

وزیر کشور اظهارداشت:‌یک نگاه ما به حال و مجموعه شرایطی است که الان باید درست کنیم و یک نگاه هم باید به آینده داشته باشیم.

** مردمسالاری دینی و رای مردم

وزیر کشور همچنین گفت:‌رایی که نمایندگان مجلس به دولت دادند و رایی که مردم به شوراها دادند، جلوه های مردم سالاری دینی است و اگر خداوند را به خاطر این مردم سالاری دینی شکر کنیم کم است.اینکه مردمی توفیق می یابند سرنوشت خود را تعیین کنند، خیلی مهم است.

رحمانی فضلی ادامه داد: ‌البته ما اشکالاتی هم در این سال ها داشته ایم اما امروز بعد از ۳۹ سال همه ضعف ها را پوشانده ایم و اثبات کرده ایم که مردم حکومت را از خودشان می دانند، حکومتی که برگرفته از اندیشه دینی و مبتنی بر اراده ملت است.

وزیر کشور گفت:‌ نمایندگان مجلس با درک عمیق و کاملا آگاهانه و متعهدانه و صادقانه با قضیه رای اعتماد برخورد کردند و باید به این مجلس احسنت گفت.

رحمانی فضلی اظهارکرد: نمایندگان براساس حق گرایی، تجربه، شایسته سالاری و نیاز کشور به حرکت و توسعه، به دولت رای دادند؛ نمایندگان ما با پختگی اقدام کردند، البته نمایندگان باید در ادامه سوال و انتقاد کنند و اگر اشکالی هم بود برخورد کنند، این حق نمایندگان است.

وزیر کشور گفت:‌ما به دنبال توسعه کشور و توسعه پایدار همه جانبه هستیم، برنامه وزارت کشور هم در دور قبل که توصیه رئیس جهوری بود و هم این دوره مبتنی بر توسعه همه جانبه است هم در اقتصاد مبنای کار ما توسعه پایدار است و هم در مشارکت و هم در توسعه پایدار شهری مبنای کارمان باید باشد.

رحمانی فضلی گفت:‌شوراها و شهرداری ها که به لطف مردم توفیق یافتند که خدمت چهار ساله داشته باشند باید بدانند که خواست مردم خدمت رسانی است و این حق مردم و تکلیف ماست.

وی ادامه داد:‌خدمات رسانی به عنوان یکی از اصلی ترین وظایف شهرداری هاست نگاه ما به شوراها نباید نگاه کاملا سیاسی باشد، شهردار باید به مطالبات مردم پاسخ دهد و شورا هم باید مطالبات مردم محور کارشان باشد و اقتصاد شهری، عدالت شهری و خدمات رسانی شهری و روستایی را در نظر داشته باشند.

وزیر کشور در مورد مترو شیراز گفت:‌این پروژه ای که انجام می شود حق مردم است، خیلی کوتاهی شده اما مقصر ما نیسیتم کسانی هستند که سال ها درآمدهای نفتی و توسعه کشور را به عقب انداختند.

فاز دوم خط یک قطار شهری به طول ۱۰.۵ کیلومتر از فرودگاه شیراز تا چهارراه زند امتداد دارد.

نظرات بسته شده است.