پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

مسجد جامع فهرج، کهن ترین مسجد جامع ایران

مسجد جامع #فهرج، تنها مسجدی که پس از گذشت ۱۴۰۰ سال همچنان حیات در آن جاری است.

به گزارش ایسنا، مساجد در فرهنگ اسلامی از جمله عمارت های مقدس و ارزشمندی هستند که سازندگان آن در هر دوره ی زمانی از حداکثر هنر معماری و طراحی خود استفاده می کردند تا بنایی در شأن آن ایجاد کنند.

این مسئله از بدو ظهور اسلام از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و می توان در آثار بر جای مانده از قرون مختلف، نمونه های تحسین برانگیز معماری را به خوبی در آنها مشاهده کرد.

مسجد جامع فهرج یزد، یکی از این عمارت های زیبای تاریخی در کشورمان است که بعضی از باستان شناسان قدمتی ۱۴۰۰ ساله به آن داده اند.

این بنا که مربوط به نیمه اول قرن اول هجری است، پس از فتح یزد به دست سپاهیان اسلام بنا شد و اکنون تنها مسجدی در جهان اسلام است که ساختمان آن از ابتدا تاکنون تغییری نکرده است.

مسجد کهن فهرج که در ۳۰ آذرماه سال ۱۳۴۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده، دارای هشت ستون بزرگ، شبستان کوچک و مناره گلی نه چندان بلند است که در قرن سوم به بنای اصلی اضافه شده است.

در نخستین نگاه، مسجد هیچ شباهتی به مساجد دیگر ندارد، نه گنبدی، نه کاشی کاری، نه کتیبه ای و نه محرابی اما چیزی فراتر از این ها یعنی روح، همان نفخه ای که در گل آدمی دمیده شد و خلقت آدم را رقم زد، در اوست.

این بنا از سادگی و بی آلایشی خاصی برخوردار است و کاملا به سبک و سیاق معماری عصر ساسانی بنا شده، آن گونه که تزیینات گچبری شکنجی، قوس های ناری، تاق های ناوی و آهنگ به کار رفته در مسجد جامع فهرج این موضوع را تایید می کند.

از دیگر ویژگی های جالب این مسجد می توان به طرح درهایی با نقوش ساسانی اشاره کرد که بر دیوارهای مسجد برجای مانده است. احتمالا معمار می خواسته در دورانی که ساخت درهای پر تجمل مرسوم نبوده، اثری از درهای زیبای کهن برجای بگذارد.

مسجد جامع فهرج در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی استان یزد در روستای فهرج واقع شده که برای بازدید از این بنای تاریخی لازم است از خروجی یزد به سمت استان کرمان رفته و در مسیر شهرستان بافق، پس از طی مسافتی حدود ۱۷ کیلومتر، این مکان تاریخی و ارزشمند را مشاهده کنید.

نظرات بسته شده است.