پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

بخش اول تاریخ شفاهی کاخ گلستان جمع آوری شد

با آغاز تهیه تاریخ شفاهی کاخ گلستان تا امروز اطلاعات و خاطرات چهار نفر از قدیمی های این کاخ جهانی جمع آوری شده و حتی در فراخوانی از همه مردم خواسته شده تا اگر کسی اطلاعاتی از گذشته کاخ گلستان دارد، آن را با این مجموعه جهانی به اشتراک بگذارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حدود چهار سال قبل، علیرضا قهاری، رییس هیأت مدیره انجمن مفاخر معماری ایران از آغاز تهیه «تاریخ شفاهی» کاخ گلستان خبر داد، پروژه ای که در آن از اطلاعات کسانی که در مرمت و نگهداری بنای با ارزش کاخ گلستان از دهه ی ۴۰ تا کنون نقش داشته اند، و قرار شد از این اطلاعات استفاده کنند، تا این نقطه حرف از حضور این انجمن نیز بود و حتی قرار بود تا سه سال بعد این پروژه به نقطه پایان برسد، اما چند سال بعد دفتر پژوهش های کاخ گلستان خبر از اغاز این کار داد.

تا امروز نیز با جمع آوری اطلاعات درباره ی کاخ گلستان از تعداد انگشت شماری از افرادی که در طول سال های مختلف در این کاخ تاریخی و ارزشمند فعالیت کرده اند، اطلاعات جمع آوری شده است.

مسعود نصرتی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان با بیان این که اطلاعات جمع آوری شده از افراد تا امروز در ۳۱ مرداد، با حضور پژوهشگران در موزه مردم شناسی ثبت و رونمایی می شود، می گوید: دفتر پژوهش کاخ گلستان تلاش می کند تا با فراهم کردن فضای مطالعاتی و پژوهشی در این مجموعه تاریخی به پژوهشگران در تولید محتوا کمک کند.

او با بیان این که مرکز تاریخ شفاهی کاخ برای جمع آوری و ثبت مجموعه ای از اطلاعات منسجم و زنده از تاریخ چند دهه اخیر کاخ گلستان فعالیت خود را در بهمن سال ۹۴ در دفتر پژوهش آغاز کرده است، می افزاید: در حقیقت تاریخ شفاهی روشی از ثبت و مستندسازی رویدادهای تاریخی است که از طریق مصاحبه کردن با شخص راوی انجام می شود. این پروژه بر تجربه شخصی افراد استوار است، تجربه هایی که در گذر زمان امکان ثبت آنها وجود نداشته است.

پروژه ی تاریخ شفاهی کاخ گلستان ادامه دار است

همایون خداداد، مسئول دفتر پژوهش کاخ گلستان نیز در این زمینه به ایسنا توضیح می دهد: قرار است تاریخ شفاهی کاخ گلستان با نام خود کاخ گلستان ثبت شود، تا امکان کپی برداری از این پروژه وجود نداشته باشد، در این راستا دفتر پژوهش مرکز تاریخ شفاهی کاخ گلستان در این محوطه ی جهانی فعالیت کند.

او با بیان این که در حال حاضر قرار است ایده، چشم انداز، روند و پروسه ی این پروژه در مراسم رونمائی مطرح شود، ادامه می دهد: تا امروز چهار نفر از راویان تاریخ شفاهی کاخ گلستان، با حضور ۱۷ جلسه مصاحبه، گفتارنویسی و پرونده سازی اطلاعات خود را به طور کامل منتقل کرده اند.

وی با تاکید بر این که یک فهرست ازهمه ی کسانی که می توانند در این پروژه به دفتر پژوهش های کاخ گلستان کمک کنند، اضافه می کند: در لیستی شامل ۶۰ نفر از افراد در حوزه های مختلفِ معماری، موزه داری و افرادی که در این پروسه تاثیر گذار بوده اند، در یک تقسیم بندی A,B,C قرار است با ان ها مصاحبه هایی انجام شود و اتفاقات رخ داده در طول سال های گذشته مکتوب شوند.

مسئول دفتر پژوهش کاخ گلستان با اشاره به این که در مکتوب ها و اسناد متعلق به دوره های پهلوی دوم، جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی تقریبا هیچ سند و اطلاعاتی در دست نیست، بیان می کند: در این شرایط، با هدف تکمیل اطلاعات به دنبال راویان و افرادی هستیم که بتوانیم به اطلاعات ان ها استناد کرده و آن ها را مکتوب کنیم.

خداداد در ادامه با اشاره به فراخوانی عمومی خطاب به مردم در روز ۳۱ خرداد که بر مبنای آن خواسته بودند در صورتی که اطلاعاتی درباره ی کاخ گلستان دارند، اعلام کنند، نیز اظهار می کند: تا امروز دو معمار به این دفتر مراجعه کرده و اطلاعاتی را داده اند که بعد از استعلام درباره ی حضورشان در گذشته در کاخ، نام ان ها نیز در لیست مصاحبه قرار گرفت.

او با بیان این که این پروژه تا زمان تکمیل اطلاعات از همه ی افراد قرار گرفته در لیست تاریخ شفاهی کاخ گلستان ادامه دار خواهد بود، تاکید می کند: لیست تهیه شده بر اساس اولویت بندی سن افراد جلو می رود. در واقع اولویت با افرادی است که سن بالاتری دارند و باید نخست سراغ آن ها برویم. این پروژه معطوف به زمان است.

به گزارش ایسنا، ۳۱ خرداد، مسعود نصرتی، رئیس مجموعه ی جهانی کاخ گلستان، اعلام کرد؛ «از همه افرادی که از نزدیک شاهد تحولات پنج دهه اخیر این مجموعه فرهنگی و تاریخی بودند، دعوت می شود تا با بازگویی خاطرات خود، ما را در ثبت و جمع آوری تاریخ شفاهی کاخ گلستان کمک کنند، همچنین از کسانی که اسناد، تصاویر و دست نوشته های مرتبط با این موضوع را دارند، تقاضا می شود تا نسخه ای از آن را در اختیار دفتر پژوهش کاخ قرار دهند.»

نظرات بسته شده است.