Take a fresh look at your lifestyle.

رئیس اداره میراث فرهنگی: کتاب گنجینه سکه های پیرانشهر چاپ شد

سلیمان بشیری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این سکه ها در سال ۱۳۸۷شمسی و هنگام تسطیح زمین برای ساخت پاسگاه مرزی در منطقه ‘ هوار برخله’ در نقطه صفر مرزی پیرانشهر توسط هنگ مرزی این شهرستان کشف و به اداره میراث فرهنگی تحویل داده شد.
به گفته وی این سکه ها بلافاصله برای انجام مطالعات به موزه ارومیه ارسال و نتیجه این مطالعات که توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی ایران و آکادمی علوم اتریش انجام شد، در ۲ جلد کتاب کم نظیر منتشر شد.
وی در ادامه یاد آوری کرد که هرگونه اثر تاریخی پس از مطالعه می تواند اطلاعات وسیعی از زندگی گذشتگان ونیاکان ما را نمایان کند و هرگونه تخریب این آثار، ما و نسل های آینده را از این اطلاعات ارزشمند محروم می کند.
وی با دعوت از تک تک افراد برای احساس تعهد و مسئولیت در جهت حفظ آثار تاریخی ابراز امیدواری کرد که نتایج پژوهش ها و کاوش های سالیان اخیر در تپه های لاوین، کانی سیو و سیلوه منتشر و در اختیار علاقه مندان به تاریخ این مرز و بوم قرار گیرد.
به گزارش ایرنا پیش از این داریوش اکبرزاده، عضو هیأت علمی پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه های پژوهشگاه و نویسنده اول کتاب مجموعه کتاب های مرجع سکه شناسی سکه های ساسانی در مورد این سکه های مکشوفه گفته بود: این گنجینه ارزشمند که در موزه ارومیه نگهداری می شود، شامل یکهزار و ۲۶۷ سکه مربوط به پادشاهان سده ششم میلادی (پایان روزگار ساسانی) است.
وی این گنجینه را بزرگترین گنجینه شناخته شده خسرو دوم از یک محوطه مشخص در کنار سکه های ارزشمند خسرو اول و هرمز چهارم اعلام کرد.
اکبر زاده با اشاره به اینکه مطالعه و پژوهش در مورد این سکه ها بیش از ۶ سال به طول انجامید، تصریح کرد :برای نخستین بار است که پژوهشی از ایران در شمار کتاب های SNS قرار می گیرد .
این عضو هیأت علمی پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه های پژوهشگاه گفت: کم نظیر بودن این سکه ها در جهان، آزمایش های دقیق فنی به منظور شناخت ترکیبات شماری از سکه ها و پردازش های آماری دقیق از دلایل قرار گرفتن این کتاب در مجموعه SNS است . وی تصریح کرد: نویسنده دوم این کتاب نیکولوس شیندل، سکه شناس سرشناس اتریشی است و مقدمه این کار توسط پرفسور آلرام (معاون آکادمی علوم اتریش و سکه شناس نامدار) و پرفسور ریکا گیزلن (دانشمند نامدار فرانسوی ) نوشته شده است.
شهرستان پیرانشهر در فاصله ۱۲۹ کلیومتری جنوب ارومیه واقع شده و با دارا بودن جاذبه های فراوان طبیعی و بازرگانی یکی از قطب های گردشگری آذربایجان غربی محسوب می شود.
۷۱۲۵/ ۳۰۷۲
** خبرنگار: طاهره نوید آرین ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
newsroom@irna.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.