پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

کشف الواح سفالی ۲ هزار ساله در اراک

سیدمحمد حسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در این بررسی که در اراک و بخش‌هایی از شهرستان آشتیان انجام گرفته بیش از ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی و ثبت شد.
وی، تپه‌ها، محوطه‌های گسترده، سنگ ‌نگاره‌های فراوان و متنوع، کتیبه‌های متعدد اسلامی، آتشکده، چهارطاقی، میل‌ها، بازار، کاروانسرا، قلعه، تپه قلعه، مساجد، تکایا، آب‌انبار، حمام، قنات‌های چندصدساله، چاه‌ها و کانال‌های آب چندصدساله، زاغه‌ها و دست‌کندها، منازل تاریخی، غار مسکونی، برج‌های آتش، معادن تاریخی، مقابر، امامزادگان، قبرستان‌های تاریخی ‌و اسلامی را از جمله آثار کشف شده در این بررسی عنوان کرد.
وی گفت: محوطه‌های شناسایی‌ شده در این بررسی در بازه زمانی هفت هزارساله، از دوران مس‌سنگی تا دوره قاجار، را دربر می‌گیرند که البته احتمال شناسایی دوره‌های کهن‌تر (مربوط به نوسنگی) با حفاری در برخی از محوطه‌های بزرگ پیش ‌از تاریخی منطقه وجود دارد.
وی بیان کرد: ازجمله دستاوردهای مهم در این بررسی، شناسایی محوطه‌های باستانی گسترده با وسعت بیش از ۱۰۰ هکتار متعلق به اواخر ساسانی و دوران اسلامی، محوطه‌های چند ۱۰ ‌هکتاری از دوران اشکانی، چند محوطه شاخص از دوران پیش ‌ا زتاریخی و قبرستان‌هایی با قدمت بیش از ۲ تا ۵هزار سال است.
مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: در برنامه پژوهشی، بررسی و شناسایی باستان شناسی که در دشت اراک و فراهان در زمستان ۹۵ و بهار امسال با مجوز پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی انجام شد، کشفیات مذکور شناسایی شدند.
اسماعیل شراهی افزود: در منطقه فراهان سکه هایی مربوط به دوره ساسانی، ظروف سفالی مربوط به قرون میانی دوره اسلامی کشف شده و کلیت اشیا نشان می دهد دشت فراهان و میقان اراک از مناطق مورد توجه اشکانیان بوده است.
وی اظهار کرد: قدمت این محوطه موجب جذب گردشگر در تالاب میقان خواهد شد و شناخت تاریخی و فرهنگی استان مرکزی را به دنبال دارد.
شراهی افزود:در این بررسی، چندین قطعه از الواح سفالی تدفینی با نقوش گوزن، بُز و درخت در محوطه‌های گورستانی دوران اشکانی به‌ دست آمده که از منحصربه ‌فردترین آثار یافت ‌شده منطقه محسوب می‌شود.
وی گفت: دشت اراک و حوضه آبریز دریاچه میقان درواقع بخشی از دشت پهناور و تاریخی فراهان است که بخش شمالی آن را در سال ۱۳۹۱ مورد بررسی جامع قرار گرفت و با پایان این دوره از بررسی‌ها، درمجموع، بیش از ۷۵۰ اثر تاریخی قابل ‌ثبت و مطالعاتی شناسایی شد.
وی افزود: با توجه به برخی گزارش‌ها و همچنین شواهد اندک برجای ‌مانده، بیش از ۲۰۰ مکان دیگر نیز که براساس شواهدی تاریخی، تخریب شده بودند در این منطقه مورد مطالعه قرار گرفت.
مدیر پژوهش و باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: دشت پهناور و تاریخی فراهان، ازجمله دشت‌های مهم و آباد فلات مرکزی، است که با توجه به کمیت و کیفیت زیاد محوطه‌های باستانی در آن، همجواری با منطقه زاگرس و وجود پدیده‌های طبیعی چون دریاچه میقان، اهمیت زیادی در مطالعات باستان ‌شناختی فلات مرکزی ایران و ارتباطات آن با مناطق زاگرس دارد.
بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که ۸۵۰ اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
۶۹۹۱/۶۰۱۳/خبرنگار: معصومه ابراهیمی ***انتشاردهنده:مژگان حیدری

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
newsroom@irna.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.