تنها یک درصد از بودجه آموزشی کشور به فنی و حرفه ای تعلق می گیرد

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اظهار کرد: نگاه به مهارت آموزی و کسب مهارت برای جامعه یک امر ضروری و حیاتی است.

به گزارش ایسنا، سازگار نژاد، امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت تقویت مهارت آموزی و همکاری همگانی در قرن حاضر جهت رشد و توسعه گفت: نگاه به مهارت آموزی و کسب مهارت برای جامعه یک امر ضروری و حیاتی است.

سازگارنژاد به اهمیت مهارت آموزی از سه جهت کمک به جامعه، حفظ شغل شاغلین بازار کار بدلیل نیاز به تکنولوژی جدید و نهایتا کمک به بیکاران جویای کار اشاره کرد.

وی تصریح کرد: مهارت آموزی یک نیاز ملی است که نیاز به همت همگانی دارد و لازم است همه دستگاههای اجرایی با نگاه هوشمند از این حوزه حمایت کنند.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور خاطرنشان کرد: سازمان فنی و حرفه ای در راستای تقویت آموزش و مهارت آموزی جامعه فعالیت می کند و بر همین اساس با پادگان ها  زندان‌ها، دانشگاهها، شهرداریها  و دانشگاه ها همکاری های خوبی جهت آموزش به آن ها صورت گرفته است.

 وی با اشاره به اینکه در بازسازی شهری و نقاط حاشیه نشین و آسیب پذیری با واحد بازآفرینی راه و شهرسازی تفاهم نامه امضا شده است گفت: در راستای به کمک به مناطق محروم و روستاها با کمیته امداد امام تفاهم نامه همکاری امضا شده و یک پروژه اقتصاد مقاومتی برای اموزش ۲۴۰ هزار نفر در دستور کار قرار گرفته است.

رییس سازمان اموزش فنی و حرفه ای کشور توجه به لزوم مهارت آموزی در بعد بین المللی  گفت: قهرمانان ما فقط در عرصه ورزشی نیستند و وقتی یک جوان در عرصه فنی و مهارت موفق به کسب مدال های رنگین می شود باید مورد توجه مسوولان و متولیان کشوری قرار گیرد.

سازگارنژاد با انتقاد از بودجه پایین حوزه آموزشی این سازمان گفت : متاسفانه تنها ۱.۲ درصد بودجه اموزشی کشور یعنی حدود ۵۰۰ میلیاردتومان اختصاص یافته است و این مبلغ بسیار اندک است.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تاکید کرد: تفاهم نامه ای با صندوق کار آفرینی امید در جهت اختصاص تسهیلات و حمایت از افراد کارافرین  و مدال آوران منعقد شده است.

وی از موازی کاری هایی که در برگزاری دوره آموزشی موجب مشکل آفرینی برای فنی و حرفه ای شده، انتقاد کرده و افزود: تنها متولی آموزش های غیر رسمی این سازمان است ولی متاسفانه برخی از ارگانها و نهادها اقدام به برگزاری دوره های آموزشی می کنند که باعث لطمه زدن به این حوزه شده است.

معاون وزیر و رییس سازمان اموزش فنی و حرفه ای گفت: در حال حاضر ۷۰۰ مرکز ثابت و ۳۰۰۰ کارگاه آموزشی در کل کشورفعالیت دارند ولی متاسفانه برخی از مراکز با مهاجرت و فقدان کارآموز مواجه هستند.

سازگارنژاد افزود: از ۱۲ هزار آموزشگاه مجاز فنی و حرفه ای کشور  ۸۰۰۰ مورد فعال هستند و تاکنون ۲۰۰۰ دوره آموزشی برگزار شده است.

وی در خصوص نیروهای قراردادی و مربیان حق التدریسی گفت: در کل سازمان ۱۵ هزار پرسنل داریم که بیش از ۵۰۰۰ نفر از آنها رسمی، ۵۰۰۰ نفر قراردادی و ۴۵۰۰ نفر هم مربی حق التدریسی هستند.

وی اذعان کرد: با اقدامات انجام یافته ۲۳۰۰ نفر از مربیان حق التدریسی تبدیل وضعیت شدند.

منبع: ایسنا

تور های تخصصی نمایشگاهی | دوران سیاحت نوین

نظرات بسته شده است.