برای جذب گردشگر اندیشه ایران‌شهری را بازخوانی کنیم

وزیر مسکن و راه شهرسازی معتقد است: باید برای جذب سرمایه‌گذار خارجی در بخش گردشگری و همچنین گردشگر به دنبال بازخوانی اندیشه ایران‌شهری باشیم چرا که گردشگران خارجی برای دیدن ایران‌شهر و نحوه زندگی سیاسی اجتماعی موثر اهالی ایران‌شهر به کشورمان سفر می‌کنند.۲oct2016-2

به گزارش ایسنا، عباس آخوندی در همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری و رویکرد اقتصاد مقاومتی امروز ۱۱ مهرماه در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: نهایتا آنچه که می‌تواند توسعه گردشگری را در کشور ایجاد کند این است که تصویری از ایران در ذهن ایرانیان و هر کسی که قصد بازدید از ایران را دارد ایجاد کنیم که از ایران بازدید کند. وقتی گردشگر به ایران مراجعه می‌کند لزوما به دنبال بازدید از  طبیعت، هتل و … نیست چون این موارد در همه جای دنیا وجود دارد. کسی که به ایران می‌آید، می‌خواهد ایران‌شهر را ببیند یعنی آثار تاریخی و تمدنی ایران در سال‌های گذشته و اینکه در دنیای مدرن ایرانیان چگونه زندگی می‌کنند و مسائل اقتصادی و سیاسی خود را چگونه سامان می‌دهند بنابراین شاکله و هویتی که از خود به نمایش می‌گذاریم تاثیر مهمی در گردشگر دارد.

وی همچنین ادامه داد: فردی که از فرودگاه وارد کشور می‌شود به دنبال این است که ببیند چه فضای انسانی در کشور حاکم است. هتل‌ها، وسایل حمل و نقل و … به چه صورت کار می‌کنند. ما باید برگردیم به تعریف و بازتعریف هویت خودمان و به نظر من در این زمینه بازخوانی اندیشه ایران‌شهری بسیار مهم است.

وزیر مسکن و راه شهرسازی اظهار کرد: من در وزارتخانه در زمینه توسعه روابط حمل و نقل معتقدم اندیشه راهبردی که اقدامات ما را از هوا گرفته تا ریل و دریا و از سوی دیگر شهرسازی و معماری، اندیشه ایران‌شهری است.

آخوندی افزود: من به استان‌ها می‌روم و می‌بینم بسیاری به من از افتخاراتی که در زمینه ساختن هتل‌های مدرن کسب کرده‌اند توضیح می‌دهند البته بی‌ارزش نیست ولی به هر حال نکته اینجاست که هتل‌هایی از کشور ها ما مدرن‌تر نیز وجود دارند. مهم ما این است که ما به این توجه کنیم و آن را نشان دهیم که خودمان چه هستیم.

وی افزود: فکر می‌کنم در حوزه گردشگری یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کرد ارتباطات و ارتباط فرهنگی بوده است. ارتباط فرهنگی بخش عمده‌ای از میراث معنوی و فرهنگی ما را تشکیل می‌دهد. ما ملتی هستیم متشکل از اقوام مختلف که با یکدیگر تعامل دارند.  بسیاری از بزرگان اندیشه ما اکنون متعلق به مناطقی هستند که امروز در چارچوب ایران سیاسی قرار نمی‌گیرند. مفهوم ارتباط و برون‌نگری و در عین حال تکیه بر ذات ایرانی بودن بخش مهمی از مفهوم ایران‌شهری است که باید به آن توجه کنیم.

وزیر مسکن و راه شهرسازی افزود: توسعه هواپیما، حمل و نقل ریلی و هوایی بدون داشتن نظام گردشگری قطعا بی‌معنی است بنابراین مفهوم زنجیره ارزش موضوعی است که باید به آن توجه کنیم.

آخوندی گفت: هر کشوری که می‌خواهد به ایران گردشگر بفرستد قاعدتا مقصد آن فرودگاه نیست و باید به فرودگاه در کنار عوامل دیگری از جمله حمل و نقل در (فرودگاه) تا در (هتل) توجه کرد.

وی تاکید کرد: ما به دلیل موقعیت خاصی که در آن قرار داریم باید آسمان امن و آزاد برای جهان ایجاد کنیم و بتوانیم مفهوم ایران‌شهر را نشان دهیم. همچنین ناوگان خود را نوسازی کنیم که برنامه آن نیز در دست است تا در سال ۱۴۰۴ بتوانیم به بخشی از اهداف مهم خود برسیم.

وزیر مسکن و راه شهرسازی گفت: همچنین با توجه به بزرگ بودن مرزهای جغرافیایی کشور، شبکه‌های منظم برای حمل و نقل در برد کوتاه، برد میانه و برد بلند داشته باشیم و در این زمینه دنبال نوسازی ناوگان هوایی خود هستیم تا در عین حال بتوانیم با ایرلاین‌های جهانی نیز رقابت داشته باشیم.

آخوندی گفت: بعد از برجام اکثر نقاط مختلف جهان به ایران پرواز مستقیم داشتند. ما حق انتخاب را برای شهروندان خود قائل هستیم و به همین دلیل وظیفه داریم که ناوگان هوایی خود را تجهیز کرده و توسعه دهیم. همچنین در بحث قیمت‌گذاری ما به سمت قیمت‌گذاری کاملا آزاد در سال گذشته رفتیم و قیمت هوانوردی را آزاد کردیم.

وی توضیح داد: نوسازی شبکه‌های فرودگاهی ایران نیز در دستور کار است. اکنون ما ۶۰ فرودگاه داریم که از این میان ۱۰ فرودگاه ما بیش از ظرفیت و ۵۰ فرودگاه ما کاملا زیر ظرفیت فعالیت می‌کنند که باید این وضعیت ساماندهی شود. همچنین درصدد توسعه شبکه ریلی هستیم. شبکه ریلی کل کشور در حال بازنگری است. همچنین شبکه ریلی ایران به آسیا در دستور بررسی است.

وزیر مسکن و راه شهرسازی بازنگری در ایستگاه‌ها را یکی از موضوعات مهم توصیف کرد و افزود: می‌خواهیم ایستگاه‌ها را به نقطه فعالیت شهری و ارتباطات انسانی تبدیل کنیم. وی در خصوص قیمت‌گذاری در حوزه اتوبوس‌ها، گفت: جز اتوبوس درجه سه باقی قیمت‌گذاری نمی‌شوند.

آخوندی اظهار کرد: تغییر کاربری در حوزه‌های مسکونی در بافت‌های تاریخی و تبدیل آنها به هتل از مواردی است که از آن استقبال می‌کنیم.

وزیر مسکن و راه شهرسازی در پاسخ به سوال یکی از سرمایه‌گذاران خارجی نیز گفت: در بحث تعرفه باید بگویم لزوما همه اراضی دولتی نیست ولی اگر زمین دولتی باشد تعرفه ترجیحی است و عوارض شهرداری هم ترجیحی است.

منبع: ایسنا

تور های تخصصی نمایشگاهی | دوران سیاحت نوین

نظرات بسته شده است.