آلمان برای حل مناقشه ناگورنوـ قره‌باغ اعلام آمادگی کرد

رئیس جمهور آلمان اعلام کرد، کشورش آماده مشارکت در حل‌وفصل صلح‌آمیز مناقشه ناگورنو ـ قره‌باغ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان است.21sep2016-2

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یوآخیم گائوگ، رئیس جمهوری آلمان، با ارسال پیام تبریک به سرژ سرکیسیان، همتای ارمنی خود،بیست و پنجمین سالگرد استقلال ارمنستان را تبریک گفت و آمادگی کشورش را برای مشارکت در حصول یک توافق صلح‌آمیز برای مناقشه ناگورنو ـ قره‌باغ  اعلام کرد.

گائوگ اظهار کرد: حل‌وفصل مناقشه ناگورنو ـ قره‌باغ برای کشور شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و آلمان به عنوان رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) مشتاق است تا در حل‌وفصل سریع و صلح‌آمیز این درگیری‌ها مشارکت کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد، برلین قصد دارد تا از ایروان به عنوان یک کشور شریک حمایت کرده و ارمنستان را تشویق به تداوم مسیر همگرایی سیاسی و اقتصادی با اتحادیه اروپا را کند.

منطقه ناگورنو ـ قره‌باغ در سال ۱۹۹۱ اعلام استقلال کرد. جمهوری آذربایجان پس از پایان یافتن درگیری‌های نظامی بر سر این منطقه در سال ۱۹۹۴، حاکمیت خود بر این منطقه را از دست داد.

در دوم آوریل دور جدیدی از خشونتها در این منطقه بالا گرفت که منجر به تلفات متعدد شد. طرف‌های درگیر در پنجم آوریل، یک معاهده‌ی آتش‌بس با میانجی‌گری روسیه امضا کردند اما اتهام‌زنی‌های متقابل دو کشور به هم تا کنون ادامه یافته است.

گروه موسوم به مینسک در سازمان امنیت و همکاری اروپا از سال ۱۹۹۲ سعی داشته تا به این درگیری‌ها پایان دهد اما جمهوری آذربایجان درحالی به حفظ تمامیت ارضی خود با منطقه ناگورنو-قره‌باغ اصرار دارد که طرف ارمنی سعی در دفاع از منافع مردم این منطقه دارد.

منبع: ایسنا

تور ارمنستان | تور ارزان ارمنستان | قیمت تور ارمنستان

نظرات بسته شده است.