پرتال توریسم و گردشگری
زندگی را سفر کنیم

جزئیات گزارش بانک مرکزی از وضعیت اقتصادی

bank e markazeبانک مرکزی نماگرهای اقتصادی مربوط به سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۴ را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بانک مرکزی نماگرهای اقتصادی مربوط به سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۴ را منتشر کرد که بر اساس آن میزان نقدینگی در اسفند پارسال نسبت به پایان سال پیش از آن به ۳۰ درصد رسیده است.

بررسی نرخ رشد متغیرهای بخش پولی در اسفند پارسال نسبت به پایان سال پیش از آن بیانگر آن است که علاوه بر نقدینگی ۳۰ درصدی، میزان پول به ۱۳.۲ درصد، شبه پول به ۳۳.۱ درصد و سپرده های بخش غیردولتی به ۳۱.۲ درصد رسیده است.

بررسی بخش واقعی اقتصاد در سال ۱۳۹۳ نشان می دهد رشد تولید ناخالص داخلی بر پایه سال ۱۳۸۳ با احتساب نفت به سه درصد و بدون نفت ۲.۸ درصد بوده است.

عملکرد سال ۱۳۹۳ به قیمت های جاری نیز نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی به قییت پایه ۱۰، ۸۰۷، ۴۷۷ میلیارد ریال، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ۲، ۸۸۶، ۹۳۲ میلیارد ریال و هزینه های مصرفی بخش خصوصی ۵، ۵۸۶، ۴۵۱ میلیارد ریال بوده در حالی که هزینه های مصرفی بخش دولتی ۱، ۱۸۱، ۰۲۳ میلیارد ریال برآورد شده است.

در بخش خارجی اقتصاد ایران نیز تراز حساب جاری ایران به ۹ هزار و ۱۶ میلیون دلار رسیده و تراز بازرگانی (حساب کالا) ۱۲ هزار و ۱۷۸ میلیون دلار برآورد شده است.

همچنین صادرات کالا ۶۴ هزار و ۵۹۷ میلیون دلار و واردات کالا ۵۲ هزار و ۴۱۹ میلیون دلار ثبت شده، ضمن آنکه کل بدهی های خارجی در پایان این دوره به هفت هزار و ۴۷۶ میلیون دلار رسیده است.

برآوردهای بانک مرکزی همچنین نشان می دهد متوسط نرخ دلار آمریکا در بازار بین بانکی در سال گذشته برابر ۲۹ هزار و ۵۸۰ ریال بوده است.

بررسی وضع مالی دولت نیز حاکی است درآمدهای دولت ۱۱۲۳.۷ هزار میلیارد ریال، پرداخت های هزینه ای ۱۷۰۶.۹ هزار میلیارد ریال، واگذاری دارایی های سرمایه ای ۶۷۳.۶ هزار میلیارد ریال و تملک دارایی های سرمایه ای ۲۲۷ هزار میلیارد ریال بوده ضمن آنکه کسری تراز عملیاتی و سرمایه ای نیز ۱۹۶.۳ هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

در بخش بورس اوراق بهادار تهران به عنوان یکی از شاخص های مهم در برآوردهای اقتصادی نیز شاخص کل قیمت در پایان دوره به عدد ۸۰، ۲۱۹ رسیده که ارزش سهام و حق تقدم معامله شده ۴۷۳.۶ هزار میلیارد ریال و حجم سهام و حق تقدم معامله شده ۲۲۷.۸ میلیارد سهم بوده است.

جمعیت کشور در پایان سال ۹۴ به عدد ۷۸.۸ میلیون نفر رسید که از این میزان ۵۷.۳ میلیون نفر در شهرها و ۲۱.۴ میلیون نفر روستا زندگی می کنند و نرخ رشد جمعیت ۱.۲ درصد بوده است.

از این میان ۲۴.۷ میلیون نفر جمعیت فعال به شمار می آیند و نرخ بیکاری ۱۱ درصد محاسبه شده است که این رقم در مناطق شهری ۱۲.۲ درصد و در مناطق روستایی ۸.۱ درصد برآورد می شود.

نرخ بیکاری برای زنان ۱۹.۴ درصد و برای مردان ۹.۳ درصد بوده و نرخ بیکاری در میان جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ۲۳.۳ درصد و در جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ۲۶.۱ درصد محاسبه شده است. همچنین تراکم جمعیت ۴۷.۸ نفر در هر کیلومتر مربع برآورد شده است.

بررسی تغییرات شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی نشان می دهد متوسط نرخ تورم در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ به ۱۱.۹ درصد رسید که این نرخ در اسفند ۹۴ نسبت به ماه پیش از آن (بهمن) ۰.۷ درصد و نسبت به اسفند ماه سال ۱۳۹۳ برابر ۸.۳ درصد بوده است.

براساس نماگرهای مرکزی شاخص تولید در کارگاه‌های بزرگ صنعتی در سال ۹۴ منفی ۲.۸ درصد، تعداد جواز تاسیس منفی ۱۱.۹ درصد، تعداد پروانه‌ بهره‌برداری از واحدهای صنعتی منفی ۵.۸ درصد و صدور پروانه‌های ساختمانی منفی ۱۳.۴ درصد بوده است.

شاخص تولید کارگاه‌های صنعتی در سه ماهه چهارم سال گذشته قیمت ۲.۹ درصد رسید که به این ترتیب با توجه به رشد منفی ۳.۱ درصدی در سه ماهه سوم، منفی ۰.۴ درصدی در سه ماهه دوم و منفی ۴.۶ درصدی در سه اول، کل این شاخص در سال ۹۴ را به عدد منفی ۲.۸ درصد رساند.

تعداد جواز تاسیس واحدهای صنعتی ۱۱.۹ درصد کاهش یافت اما ارزش سرمایه‌گذاری‌ها ۱۹.۵ درصد افزایش داشته است. پروانه بهره‌برداری از واحدهای صنعتی از لحاظ تعداد ۲.۶ درصد کاهش یافته اما از لحاظ ارزش ۱۹.۴ درصد رشد کرده است.

در بخش ساختمان تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در شهر تهران ۲۰.۵ درصد افت کرده و همچنین در شهرهای بزرگ ۱۰.۷ درصد، سایر مناطق شهری ۱۳.۶ درصد و کل مناطق شهری ۱۳.۴ درصد کاهش داشته است.

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های جدید مناطق شهری هم در سال ۹۴ کاهش داشته است. به طوری که تعداد ساختمان‌های شروع شده در سال گذشته ۱۷.۷ درصد، ساختمان‌های نیمه‌تمام ۱۲.۹ درصد، ساختمان‌های تکمیل شده ۱۲.۵ درصد و کل ساختمان‌های جدید ۱۳.۹ درصد کاهش داشته است. این رقم در شهر تهران ۱۴.۴ درصد، شهرهای بزرگ ۱۶.۷ درصد، سایر مناطق شهری ۱۰.۱ درصد و کل مناطق شهری ۱۳.۹ درصد کاهش داشته است.

بخش انرژی تولید نفت با ۵.۵ درصد افزایش ۳ میلیون و ۲۳۱ هزار بشکه در روز رسید و صادرات با رشد ۹.۷ درصدی یک میلیون و ۵۷۴ هزار بشکه در روز بوده است. رشد صادرات در ۳ ماهه چهارم سال گذشته ۱۴.۴ درصد بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر

تور های تخصصی نمایشگاهی | دوران سیاحت نوین

نظرات بسته شده است.