ایران مسیر امن انتقال اطلاعات بین شرق و غرب می شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران، فراهم شدن شرایط برای انتقال امن اطلاعات(دیتا) بین غرب و شرق جهان از مسیر ایران را مهمترین دستاورد اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) در بخش زیرساخت های ارتباطی کشور عنوان کرد.pasa barjam

 به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، کلید گفت وگوهای هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ با روی کار آمدن دولت یازدهم به چرخش درآمد و قفلی که سال ها بسته مانده بود، با تدبیر این دولت گشوده شد.

با اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دی ماه ۱۳۹۴ و لغو تحریم های ظالمانه علیه کشورمان، درب های گفت وگو و مذاکره با کشورهای مختلف دنیا و شرکت های معتبر بین المللی فعال در تمام عرصه های اقتصادی باز شد.
اجرای برجام در همه بخش های اقتصادی ایران تاثیرگذار بود و به طور نمونه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان را دگرگون کرد.
«محمدجواد آذری جهرمی» مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره آثار اجرای برجام بر بخش زیرساخت های ارتباطی ایران ، گفت: این موضوع زمینه ورود ایران را به بازار جهانی خرید و فروش دیتای اینترنت فراهم خواهد کرد.
وی موقعیت ذکر شده را فراهم شدن امکان ترانزیت دیتا از مسیر ایران عنوان کرد و افزود: اکنون ایران می تواند دروازه اتصال غرب به شرق باشد زیرا کشور چین که یک سوم جمعیت جهان را دارد نیازمند اتصال به اینترنت اروپاست.
آذری جهرمی معتقد است، اکنون مسیر اتصال اینترنتی چین به اینترنت اروپا از مسیر نامطمئن و با تاخیر دریایی درحال انجام است و پس از اجرایی شدن برجام این مسیرمی تواند از طریق خشکی و از راه ایران باشد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: پسابرجام شرایطی فراهم کرده که این مسیر فعال سازی شود و قراردادهای خوبی نیز در حال انعقاد است که در ماه های آینده اطلاع رسانی خواهد شد.
وی بیان کرد: تلاش های صورت گرفته سبب شد تا ظرفیت شرق و غرب را فعال کنیم و به این ترتیب بتوانیم در بازار اینترت جهانی وارد شده و سهم خود را از این بازار کسب کنیم.
آذری جهرمی در ادامه با بیان اینکه وندورهای (تامین کنندگان تجهیزات) اروپایی منعی برای فروش تجهیزات به ما پیش از برجام نداشتند اما به دلایل مشکل های مالی و فراهم نبودن زمینه برای انتقال پول تمایلی برای همکاری نداشتند، یادآوری کرد: اکنون و با رفع موانع بانکی و این موضوع که ایرانی ها از این به بعد می توانند از خدمات گشایش اعتبار اسنادی (ال سی) استفاده کنند همکاری با اپراتورها و تامین کننده های اروپایی بهتر شده است.
مدیرکل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران با یادآوری شرایطی که در اثر تحریم ها برای کشور ایجاد شده بود و درآن تامین کنندگان تجهیزات اعلام می کردند باید قبل از تحویل کالا ۹۰ درصد هزینه خرید پرداخت شود، گفت: اکنون این شرایط به روال معمول در جهان بازگشته است و ما نیز در خرید ها پیش پرداخت نمی دهیم و متناسب با قرارداد ال سی(گشایش اعتباری) باز می شود و پس از حمل کالا پول پرداخت می شود که این نتایج حاصل از اجرای برجام است.
وی حضور تامین کنندگان آمریکایی را در بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات تایید نکرد و گفت: تاکنون نه ما برای ارتباط پیش قدم شده ایم و نه آنها سهمی در اپراتور و بازار ما دارند.
به گزارش ایرنا، حسن روحانی رییس جمهوری در روزهای اخیر با قدردانی از همه دست اندرکاران برجام و بویژه خبرنگاران رسانه های همگانی تاکید کرد، برجام کم هزینه ترین راه برای رسیدن به اهداف و منافع ایران اسلامی بود و راهی به جز برجام برای رسیدن سریعتر به این اهداف وجود نداشت.
وی گفته بود: ایجاد اشتغال برای جوانان، رشد اقتصادی و بهره برداری از منابع مشترک نفت و گاز از جمله اهداف برجام بوده و هست و امروز همگان بویژه رسانه های همگانی، اساتید دانشگاه ها و کارآفرینان باید دست به دست هم دهند و در جست وجوی راه های استفاده بهتر ازفرصت های پسابرجام باشند.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز چندی پیش به برداشته شدن تحریم ها اشاره کرد و گفته بود، تلاش زیادی شد تا بندهایی که به دست و پای اقتصاد ایران بسته شده بود، پاره شود و امروز با تلاش دولتمردان، تدابیر رهبر معظم انقلاب، حمایت مجلس و مقاومت مردم، برجام به سرانجام رسید و تحریم ها برداشته شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

تور چین | تور پکن شانگهای

نظرات بسته شده است.