افزایش قیمت طلا در بازار فلزات گرانبهای آفریقای جنوبی

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، افزایش بهای طلا در بازارهای جهانی همچنان ادامه دارد و بازارهای آفریقایی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
در معاملات امروز (چهارشنبه) بازار فلزات گرانبهای ژوهانسبورگ، هر اونس طلا با حدود یازده سنت افزایش قیمت به یک هزار و ۳۲۰ دلار و ۷۴ سنت معامله شد.
خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تاثیرات منفی بسیار زیادی بر بازارهای ارزی، اوراق بهادار و فلزات گرانبها داشته است.
بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی و اقتصادی بر این باورند که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، مهمترین رویداد در قاره اروپا از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون یعنی بیش از ۷۰ سال پیش است.
خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، به غیر از تبعات اقتصادی تجاری، می‌تواند یک شوک سیاسی و روانی در تحولات اروپایی به‌وجود آورد.
در حالی که اقتصاد کشورهای بزرگ آفریقایی این روزها با مشکلات عدیده ای همچون کاهش تقاضای واردات از سوی چین و ثابت ماندن قیمت کالاهای اساسی روبه رو هستند، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیز می تواند چالش جدیدی برای این کشورها محسوب شود.
علاوه بر این، بسیاری از بازارهای نوظهور و بازارهای شاخص در حوزه اوراق بهادار با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تحت فشار قرار خواهند گرفت.
خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می تواند تاثیرات منفی بسیار زیادی بر بازارهای مالی کشورهای مهمی در آفریقا مانند آفریقای جنوبی، نیجریه و کنیا بر جای بگذارد.
گرچه لندن پیشتر اعلام کرده بود که مناسبات اقتصادی خود را با کشورهای آفریقایی تنها در صورت خروج از اتحادیه اروپا توسعه خواهد داد، اما بدون شک اقتصاد کشورهای آفریقایی همچنان از این مسئله تحت فشار خواهد بود.
بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی معتقدند که ژوهانسبورگ بیشترین آسیب را از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا خواهد دید.
با آغاز فعالیت بازارهای ارزی بین المللی، پس از پوند انگلیس، این پول آفریقای جنوبی بوده که بیشترین کاهش ارزش را داشته است.
در نخستین ساعات مبادلات ارزی روز جمعه در بازارهای بین المللی، رُند آفریقای جنوبی هفت درصد کاهش داشت که این میزان کاهش ارزش از سال ۲۰۰۸ تاکنون بی سابقه بوده است.
از سوی دیگر، بسیاری از شرکت‌های آفریقایی که هم در بورس لندن و هم در بورس ژوهانسبورگ سهام های آنها عرضه می شود، به شدت تحت تاثیر کاهش ارزش پول آفریقای جنوبی خواهند بود.
بر اساس آخرین آمارها، انگلیس چهارمین وارد کننده بزرگ محصولات صادراتی آفریقای جنوبی است.
برگزیت یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بلاتکلیفی قابل توجهی را به بازارهای مالی تزریق کرد و بازارهای سهام آمریکا و دیگر نقاط جهان نیز در روز جمعه افت داشت.
به علاوه، بهای نفت نیز کاهش یافت به طوری که نفت خام پایه آمریکا در بازار نیویورک با چهار ممیز ۹ درصد کاهش به بشکه ای ۴۷ دلار و ۶۴ سنت رسید و نفت برنت بازار لندن روز جمعه چهار ممیز ۹ درصد سقوط کرد و به بشکه ای ۴۸ دلار و ۴۱ سنت رسید.
مردم انگلیس روز پنجشنبه در همه پرسی جدایی این کشور از اتحادیه اروپا شرکت کردند و بیش از ۵۰ درصد از رای دهندگان به خروج کشورشان از این اتحادیه رای مثبت دادند.

منبع: ایرنا

تور های تخصصی نمایشگاهی | دوران سیاحت نوین

نظرات بسته شده است.