وام نمی‌دهند تا کارخانه‌ها زمین بخورند؟!

نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور می‌گوید: کشوری که بانکهایش متولی سرمایه‌گذاری شوند و پایشان را به مستغلات باز کنند، به مشکل برخواهد خورد.vam banki

ابوالفضل فتح‌اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر همه سرمایه‌ها در بانک‌ها تجمیع شده و به جای اینکه در تولید وارد شود بیشتر در بخش مستغلات و زمین و ساختمان متمرکز شده است.

وی افزود: متاسفانه چون بخش تولید و سود ناشی از آن نازل است بانکها رغبتی به سرمایه‌گذاری نشان نمی‌دهند و حاضر نیستند سرمایه‌ای را که در اختیار دارند به بدنه تولید تزریق کنند که همین امر بسیاری از بنگاهها و کارخانه‌های تولیدی کشور را متضرر کرده است.

فتح اللهی تصریح کرد: برخی بانکها با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد، امنیت برگشت پول خود را در تولید نمی‌بینند لذا از تزریق وام به تولید خودداری می کنند تا کارخانه‌ها زمین‌گیر و تولید کننده‌ها به ورشکستگی نزدیک شوند.

این مقام مسئول کارگری با اشاره به نرخ سود بانکی در برخی کشورها، متذکر شد: در مالزی نرخ سود بانکی حداکثر سه درصد است که به عنوان کارمزد محسوب می‌شود ولی در کشور ما که مدعی مقابله با ربا و رباخواری است در حال حاضر نرخ سود بانکی ۱۸ درصد است و عمده وام‌هایی هم که داده می‌شود نرخ سود بالای ۲۲ درصد دارند که در اقتصاد کشور تاثیرگذار است.

وی با انتقاد از بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانکی گفت: ۲۲ درصد سودی که بانکها بابت وام می‌گیرند کجا پنهان شده است؟ قطعا در خرید خودروها و ساختمان‌ها و بخش خدمات مصروف شده است که بتواند برگشت داشته باشد.

منبع : ایسنا

تور چین | تور پکن شانگهای

نظرات بسته شده است.