برنامه افزایش ذخایر طلای چین و روسیه با هدف حذف دلار

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، طلا به عنوان یک فلز گرانبها همواره یک ذخیره با ارزش قابل اعتماد در طول تاریخ مطرح بوده و کشورهای مختلف از آن برای ذخیره دارایی‌های خود استفاده کرده‌اند. آخرین آمار ذخایر طلای کشورهای جهان که توسط شورای جهانی طلا منتشر شده نشان می‌د هد که کشور آمریکا talaبیشترین ذخایر طلای کشورهای جهان را داراست و پس از آن کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، چین و روسیه قرار دارند. در جدول زیر ذخایر طلای برخی کشورهای دنیا در ابتدای سال گذشته میلادی و در زمان حاضر نشان داده شده است.

ذخایر طلای برخی کشورهای دنیا
ردیف کشور میزان ذخایر میزان تغییرات
اول فوریه ۲۰۱۵ اول می ۲۰۱۶
تن تن
تن
۱ آمریکا ۸٫۱۳۳ ۸٫۱۳۳ ۰
۲ آلمان ۳٫۳۸۴ ۳٫۳۸۱ ۳-
۳ صندوق بین‌المللی پول ۲٫۸۱۴ ۲٫۸۱۴ ۰
۴ ایتالیا ۲٫۴۵۲ ۲٫۴۵۲ ۰
۵ فرانسه ۲٫۴۳۵ ۲٫۴۳۶ ۰
۶ چین ۱٫۰۵۴ ۱٫۷۹۷ ۷۴۳
۷ روسیه ۱٫۲۰۸ ۱٫۴۶۰ ۲۵۲
۸ سوئیس ۱٫۰۴۰ ۱٫۰۴۰ ۰
۹ ژاپن ۷۶۵ ۷۶۵ ۰
۱۰ هلند ۶۱۲ ۶۱۲ ۰
۱۱ هند ۵۵۸ ۵۵۸ ۰
۱۲ ترکیه ۵۲۹ ۴۷۹ ۵۰-
۱۳ تایوان ۴۲۴ ۴۲۳ ۰٫۹-
۱۴ پرتغال ۳۸۳ ۳۸۳ ۰
۱۵ عربستان ۳۲۳ ۳۲۳ ۰
۱۶ بریتانیا ۳۱۰ ۳۱۰ ۰
۱۷ لبنان ۲۸۷ ۲۸۷ ۰
۱۸ اسپانیا ۲۸۲ ۲۸۲ ۰
۱۹ اتریش ۲۸۰ ۲۸۰ ۰
۲۰ ونزوئلا ۳۶۸ ۲۷۳ ۹۵-
۲۱ قزاقستان ۱۹۲ ۲۲۸ ۳۷
۲۲ بلژیک ۲۲۷ ۲۲۷ ۰
۲۳ فیلیپین ۱۹۵ ۱۹۶ ۰٫۸
۲۴ الجزایر ۱۷۴ ۱۷۴ ۰

همانطور که در جدول بالا مشخص است ذخایر طلای کشور آمریکا از دیگر کشورهای دنیا بسیاری بیشتر است و این کشور در مقایسه با دیگر روش‌های ذخیره دارایی، علاقه بیشتری به ذخیره طلا دارد. پس از آن کشورهای اروپایی چون آلمان، ایتالیا و فرانسه نیز دارای ذخایر بالایی از طلا هستند و پس از آن‌ها کشورهای چین و روسیه قرار دارند.tala1

همچنین کشورهایی چون کانادا، برزیل، کره‌جنوبی و استرالیا که تولید ناخالص بالایی دارند، در این لیست جایی ندارند و جزء کشورهایی محسوب می‌شوند که حجم ذخایر طلای آن‌ها در مقایسه با تولید داخلی‌شان بسیار کمتر است.میزان ذخایر طلای ایران، برخلاف دیگر کشورهای دنیا، به صورت محرمانه است و مسئولان بانک مرکزی به طور رسمی آمار آن را در اختیار نهادهای داخلی و خارجی قرار نمی‌دهند. اما ایران نیز از نظر ذخایر طلا در بین ۲۰ کشور اول دنیا قرار دارد.

نکته جالب توجه در آمار جدول بالا اما افزایش قابل توجه میزان ذخایر طلای کشورهای چین و روسیه و در مقابل کاهش ذخایر ونزوئلا و ترکیه، از ابتدای سال گذشته‌ی میلادی تا به حال است. در این مدت حدود ۱۵ ماهه کشور چین به میزان ۷۴۳ تن به ذخایر طلای خود افزوده و کشور روسیه نیز ۲۵۲ تن طلا از بازارهای جهانی خریداری کرده‌است. این دو کشور به دلیل عدم اعتماد به نظام کنونی نقل و انتقالات مالی دنیا که مبتنی بر دلار است، در حال آماده شدن برای کنار گذاشتن دلار از مبادلات تجاری خود هستند و به همین دلیل با خرید طلا در حال پشتوانه سازی برای این مهم هستند.کشورهای ونزوئلا و ترکیه نیز در ۱۵ ماه گذشته با مشکلات زیادی از جمله خروج سرمایه و کاهش میزان صادرات مواجه شده‌اند و بخشی ذخایر طلای خود را برای کاهش اثرات این مشکلات به فروش رسانده‌اند.به طور کلی ذخیره طلا به عنوان مطمئن‌ترین روش نگهداری دارایی خارجی همواره مورد توجه کشورهای قدرتمند دنیا بوده و از طریق کشورها از طریق نگهداری طلا ثبات بیشتر نظام پولی و مالی داخلی خود را نشان می‌دهند.

سیدعلی موسوی، کارشناس ارشد اقتصاد

منبع: خبرگزاری فارس

 

تور های تخصصی نمایشگاهی | دوران سیاحت نوین

نظرات بسته شده است.